Haberler

Fransa’da jeotermal için uygun FIT eksikliği, endüstri için büyük endişe

Alsace, Fransa'da Rittershoffen jeotermal sahasında kuyu (source: ThinkGeoEnergy)
Cannur Bozkurt 30 Oca 2020

Fransa için çok yıllı enerji planlaması ile ilgili yeni mevzuat taslağı, mevcut haliyle jeotermal enerji için uygun tarife besleme garantileri sağlamadığından, Fransız jeotermal sektöründe büyük endişeler yaratmaktadır.

Alsace’den çıkan haberler, Alsace’deki derin jeotermal enerji projelerinin geliştirilmesine katılanlar, özellikle de yerel hizmet Électricité de Strasbourg tarafından bildirildiği üzere, Fransa’daki çok yıllı enerji programlama yasasının (KKD) yeni taslağı, Fransız jeotermal sektörü tarafından hevesle beklendi.

Çünkü bu yasa jeotermal enerji santrallerinin, özellikle ÉS’nin üç yeni enerji jeotermal santrali (Wissembourg’un güneyinde, Hunspach ve Hoffen çevresinde) inşa etmeyi umduğu birkaç inşaat projesini şart koşuyordu. Ancak, projenin en azından ekonomik dengesini garanti etmek için, ÉS’nin devlet tarafından tercih edilen bir oranda (tarife bazında besleme) satın alınabilmesi için derin jeotermal enerjiden gelen elektriğe ihtiyacı vardı. Şimdiye kadar, 0.24 EUR / kWh olan tarife, Pazartesi günü yayınlanan metinde garanti edilmemekte. ÉS’deki kalkınma ve dış ilişkiler müdürü Bernard Kempf: “Bir elektrik santralinin yatırım maliyeti 50 ila 60 milyon Euro arasında. Bu tarife olmadan jeotermal enerji santralleri olmayacak.” diyor.

İki fırsat olasılığı

Ancak, “projenin başarılı olma şansı azaldı ise de”, ÉS henüz yenilgiyi kabul etmemekte. Bernard Kempf’e “Hala küçük bir fırsat olasılığı var” diye savaşmaktadır. Strasbourg şirketi, fiyat düşmeden önce çatlaklardan geçmeyi ve yetkilerini almayı umuyor. Şimdilik, ÉS bu santraller için incelenmekte olan üç madencilik işi yetkilendirme başvurusunda bulundu.

Hem ES için hem de bölgenin seçilmiş temsilcileri için bir başka umut: KKD metni “özellikle lityum üretimi ile bağlantılı yenilikçi projelerin, gerekirse, araştırma ve geliştirme için destekleneceğinden” bahsediyor. Bununla birlikte, çalışmalar, Kuzey Alsace altındaki jeotermal suyun, lityum karbonata dönüşen, pil yapmak için kullanıldığı lityum kloridden oluştuğunu göstermiştir. Ve Eramet (Trappes merkezli büyük bir küresel lityum üreticisi) liderliğindeki Eugeli (Avrupa jeotermal brines lityum) projesi, jeotermal sudan lityum çıkarmak için bir süreç aramaya devam ediyor (*).

Enerji geçişi ve bölgesel kalkınma

Bernard Kempf, “Lityum üretimi konusunda hala küçük şansımız var” diyor; “Ancak bu desteğin ana hatlarını henüz bilmiyoruz ”: Derin jeotermal enerjinin hem enerji geçişini hem de bölgenin kalkınmasını teşvik etmek için bir kaldıraç olduğunu düşünen departman danışmanı Paul Heintz gibi bölgenin temsilciler tarafından olumlu bir gözle görülecek destek – Departman ayrıca, kuzey Alsace’de, şirketlerin sıcak sudan faydalanmak için sadece takarak gelecekteki herhangi bir elektrik santralinin yakınında kurulmasına izin veren bir faaliyet alanı oluşturmayı hayal etti.

Pazartesi günü yayınlanan metin hala geçici, çünkü bir ay boyunca halkın katılımı toplantısı yapılması gerekiyor, Bernard Kempf hâlâ tartışmalarını sürdürüyor – ES ile bakanlık hizmetleri arasında konuyu tartışmak üzere Şubat ayı sonunda bir toplantı yapılması planlanıyor.

(*) Laboratuar çalışmasının ardından teknik ve idari doğrulamalardan sonra, bir sonraki adım süreci endüstriyel bir sahada test yapmaktır. Bu sürecin uygulanabilirliğini 2021 yılına kadar göstermeyi mümkün kılacak bu pilot durum, muhtemelen bu tür testlere çok uygun olan tarihi bir “laboratuvar” sitesi olan mevcut Soultz-sous-Forets güç istasyonuna kurulacaktır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy