Haberler

Fransız enerji şirketi Albioma, Türkiye’de JES satın alarak jeotermal pazarına girdi

Gümüşköy JES (kaynak: Ormat)
Cannur Bozkurt 28 Oca 2021

Fransız yenilenebilir enerji üreticisi Albioma, Gümüsköy Jeotermal Elektrik Santralinin (JES) % 75 hissesini satın aldı. Satış, kalan % 25 hisseyi satın alan Türk Egesim ile işbirliği içinde gerçekleştirildi.

Fransız yenilenebilir enerji üreticisi Albioma, dün paylaşılan bir açıklamada, jeotermal enerji üreticisi Gümüsköy’ün (Aydın bölgesinde) çoğunluk hissesini (% 75) satın aldığını açıkladı. Kalan % 25’lik pay ise Türkiye’de sektörde saygın bir endüstriyel hizmet sağlayıcısı olan Egesim tarafından satın alındı.

Bu, Grubun ilk jeotermal enerji santralidir. Satın alma, Albioma’ya, Grubun köklü biyokütle ve güneş enerjisi işletmeleriyle güçlü bir uyum sunan, önemli teknik katma değerle karakterize edilen yeni bir işte bir köprü başı sağlıyor. Yatırım, Grubun üretim karışımını çeşitlendiriyor ve 2030 yılına kadar karışımındaki yenilenebilir enerji oranını % 95 ile % 100 arasına çıkarmayı hedefleyen Albioma tarafından açıklanan stratejik yaklaşımla tamamen tutarlı bulunuyor.

Gümüsköy Jeotermal Elektrik Santrali

1.600 MW’ı aşan kurulu gücü ile Türkiye, kurulu jeotermal kapasite açısından dünyada dördüncü sırada yer almaktadır ve gelişime açık önemli bir potansiyele sahiptir. 2013 yılında brüt 13 MW kapasite ile devreye alınan Gümüsköy santrali, 2040 yılına kadar geçerli olan işletme lisansı hükümleri kapsamında elektrik üretmek için dört üretim kuyusunun ısısını kullanmaktadır.

Santral, 2023 yılına kadar geçerli olmak üzere yaklaşık 10.5 ABD Doları / MWh devlet alım garantisi ile yılda 45 GWh’e kadar yenilenebilir elektrik ihraç etmektedir. Santralde, üretimi artırmak için Albioma’da bulunan mevcut personel ile çalışarak iyileştirme çalışmaları yapılacaktır.

Albioma’nın Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Başkanı Frédéric Moyne konuya ilişkin şu açıklamada bulundu: “Gümüsköy elektrik santralinin satın alındığını duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. Alım, Gruba jeotermal enerjide yeni ve oldukça endüstriyel bir iş geliştirme fırsatı veriyor. Tanınmış bir yerel oyuncu ile ortaklaşa yürütülen bu ilk proje, sermaye yatırımını makul bir seviyede tutarken, bu işteki uzmanlığımızı hızla geliştirme fırsatı sunmakta. Önümüzdeki yıllarda bu bilgi birikiminden yararlanabileceğiz. Bugünkü duyuru, Albioma’nın dinamik büyümesini ve yenilenebilir enerji projeleri alanında 2. alandaki önemli uzmanlığını vurgulamaktadır. Küresel sağlık acil durumuyla ilgili zorlu koşullara rağmen bu anlaşmanın sonuçlandırılmasında dikkate değer bir kararlılık sergileyen Grubun geliştirme ekiplerine teşekkür etmek istiyorum”.

Gümüsköy JES’i BM Holding’e aitti.

Kaynak: ThinkGeoEnergy