Haberler

Fransız jeotermal danışmanlık şirketi CFG, E’nergys tarafından satın alındı

Jeotermal sahada CFG bakımı (kaynak: CFG)
Merve Uytun 6 Nis 2021

Sürdürülebilir kalkınma, enerji, su yönetimi ve dijital teknolojiye odaklanan Fransız grubu E’nergys, Fransız jeotermal danışmanlık şirketi CFG'de hisse satın aldı.

Mart 2021’in ortalarında duyurulan Fransız enerji çözümleri ve hizmetleri firması Energy, jeotermal enerji ve suya doğru enerji geçişindeki rolünü güçlendirme çabalarında BRGM Group’un (Fransız Jeolojik Araştırma Kurumu) bir yan kuruluşu olan CFG’nin % 30 hissesini satın aldı.

Endüstriyel jeotermal enerji uzmanı CFG – Compagnie Française de Géothermie – “know-how” ve enerji performansı mesleklerinin ekosistemine giriyor. Bu operasyon, iki şirketin, enerji geçişi sırasında yerel makamların, üreticilerin ve hizmet sektörü oyuncularının enerji üretim ve tüketim kalıplarındaki değişimi hızlandırmak için Fransa ve Avrupa’da jeotermal enerji geliştirme ortak hedefinin bir parçasıdır.

“Uzun vadeli” bir işbirliğinin ilk adımı

Ocak 2021’de imzalanan anlaşma hükümleri uyarınca, E’nergys, Yer Bilimleri için referans bir kamu kurumu olan BRGM’nin bir yan kuruluşu olan SAGES tarafından sahip olunan CFG’nin sermayesinin % 30’unu satın alacak ve ek bir satın alma seçeneği sunacak.

1985 yılında kurulan ve Orléans’ta bulunan CFG, Fransa’da ve uluslararası alanda, yani 40’tan fazla ülkede ısı ve elektrik üretimine uygulanan endüstriyel jeotermal enerji uzmanı olarak konumlandırılmıştır. Şirket, derin ve sığ jeotermal enerji, hidrojeoloji, sondaj, jeokimya ve korozyon alanlarında bir uzmanlık havuzuna sahiptir. 20 çalışanı olan bir işgücünü ve yaklaşık 4 milyon Euro ciroyu temsil ediyor.

Bu operasyon, Fransız ulusal jeolojik araştırma kurumu olan BRGM’nin, yan kuruluşu SAGES aracılığıyla, CFG gibi bir Fransız yerbilimi “değerini” E’nergys gibi grup hizmetleri ve çözümleriyle destekleyerek sürdürmek ve yeni gelişme umutları açma rolüne uygundur. E’nergys, gerekli mali ve insan kaynaklarına ve uzmanlık portföyüne sahiptir.

SAGEOS’un Genel Müdürü Frédéric JORY bize şunları söyledi: “Yeni oyuncular ve yerleşik gruplar arasında köprü kurma misyonumuzun bir parçası olarak, uzun vadeli bir deneyime sahip olan E’nergys gibi bir grupla CFG’yi destekleyebildiğimiz için mutluyuz. Vizyonumuz, finansal bir temel, bir Avrupa boyutu ve enerji ve su alanında çok çeşitli tamamlayıcı işler, gelecek vaat eden sinerji taahhütleri ”diyor ve ekliyor:” İki şirket arasında güçlü bir işbirliği sağlayan bu operasyon, ideal olarak ortak hedefimiz ile uyumludur. Fransa’daki uzmanlığı ve işleri korurken, Avrupa etkisiyle jeotermal enerjide mükemmellik kutupları yaratır. ”

Jeotermal enerji potansiyelini ortaya çıkarmak için “sürdürülebilir” bir yatırım

Socomec holding tarafından desteklenen E’nergys, kamu ve özel sektör paydaşları için enerji performansı ve su döngüsü optimizasyonu çözümleri ve hizmetlerinin geliştirilmesinde öne çıkıyor. E’NERGYS, ekosistem boyutuyla, tamamlayıcı bir “motor” olarak dijital ile B2B enerji geçişini hızlandırmak için gereken tüm işletmeleri ve uzmanlığı kapsıyor. E’nergys, 300 çalışanı ve 45 milyon Euro cirosu ile iş döngüsünü optimize etmek için tüm değer zincirinde bir uzmanlık havuzunu, çevikliği, yakınlığı ve yeniliği bir araya getiriyor.

E’nergys grubunun Genel Müdürü Frédéric CREPLET şunları söylüyor : “Jeotermal enerjide hem BRGM üyeliği, uzmanlığı hem de sayısız projesi sayesinde tanınan ve meşruiyete sahip olan CFG tarafından kazandık. Azınlık hissemiz, “know-how” sinerjileri ve Ile de France, Aquitaine, Karayipler gibi yüksek jeotermal potansiyele sahip bir bölge ağı geliştirmek için CFG ile güçlü bir teknolojik ve ticari işbirliği anlaşmasının ilk adımıdır. ”

Frédéric CREPLET sözlerini şöyle sonlandırıyor: “Bu işlem, grubumuzun kültürüne göre, beceri portföyümüzü gerçekten temiz, verimli ve karlı olan yenilenebilir enerjilerle zenginleştirme ve sürdürülebilir yatırım stratejimizin bir parçasıdır. Bu nedenle, E’nergys ve CFG, jeotermal enerji potansiyelinin Fransa ve Avrupa’da elektrik, ısı, soğuk üretimindeki potansiyelini ortaya çıkarmak için su ve çevrenin “adil tüketimine” saygı duyan yenilikçi çözümleri birlikte inşa etme iradesine sahiptir. ”

Kaynak : ThinkGeoEnergy