Haberler

GDC, Baringo-Silali jeotermal projesi için 14,5 milyon dolarlık GRMF hibe anlaşması imzaladı

MD ve CEO Müh. Jared O. Othieno, GRMF Hibesini aldıktan sonra imzasını ekliyor (kaynak: GDC)
Cannur Bozkurt 11 Oca 2021

Kenya'dan GDC, Baringo-Silali jeotermal projesinin Paka unsurunda sondaj ve test programı için 1,6 milyar KSh finansman sağlayan bir hibe anlaşması imzaladı.

Jeotermal Geliştirme Şirketi (GDC) Genel Müdür ve CEO Müh. Jared O. Othieno geçtiğimiz günlerde Baringo-Silali’deki Paka Projesi’nde sondaj ve test programının ve altyapı yükseltmesinin uygulanması için toplam 1.6 milyar Ksh (yaklaşık 14.5 milyon ABD Doları) değerinde bir Jeotermal Risk Azaltma Fonu (GRMF) imzaladı.

Sözleşme, Afrika Birliği Komisyonu tarafından temsil edilen Afrika Birliği ile Alıcı olan Kenya Cumhuriyeti Ulusal Hazinesi arasında yapıldı.

Hibenin yararlanıcısı olan GDC’nin, Kenya’da Paka Proje Sahası’nda Sondaj ve Test Programı ile Altyapı Geliştirme Programının temel amacı olan sözleşmeyi uygulaması bekleniyor.

Baringo-Silali Projesi, Paka, Korosi ve Silali olmak üzere üç potansiyel alanı kapsayan tahmini 3.000 MW potansiyele sahiptir.

GDC, Baringo-Silali Jeotermal Projesi’ndeki Paka Prospect’te jeotermal arama sondajı yapıyor ve şu anda projedeki diğer olasılık olan Korosi Prospect’te keşiflerin başlamasını bekliyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy