Haberler

GDC, Kenya Paka’daki jeotermal keşif için 5 milyon dolarlık hibe aldı

GDC'nin Kifaru II teçhizatı, Paka, Baringo-Silali jeotermal projesi, Kenya (kaynak: GDC)
Merve Uytun 19 Mar 2021

Kenya'nın Jeotermal Geliştirme Şirketi (GDC), GRMF programı kapsamında, Paka jeotermal projesi keşif çalışmaları için 5 milyon dolarlık hibe fonu kazandı.

Kenya’nın Jeotermal Geliştirme Şirketi (GDC), ülkenin kuzeybatısındaki Baringo’daki Paka Jeotermal Projesi’nin araştırılmasına başlamak için Afrika Birliği’nden 549 milyon şilin (yaklaşık 5 milyon dolar) temin ettiğini doğruladı.

GDC’nin Genel Müdürü ve CEO’su Jared Othieno’ya göre, Kenya Baringo’daki Paka projesi, 2030 yılına kadar 1.065 MW’lık stratejik jeotermal geliştirme hedefinin bir parçasıdır.

Paka jeotermal projesinin genel hedefe yaklaşık 100 MW ekleyeceği tahmin ediliyor.

Finansman, Afrika Birliği ile Jeotermal Risk Azaltma Tesisi kapsamında bir anlaşma şeklinde geliyor ve Paka’daki arama sondaj programı için kullanılacak.

Toplam sondaj maliyetinin (sondaj ve test programı) yaklaşık% 40’ını ve projenin toplam altyapı geliştirme (altyapı iyileştirme) maliyetinin% 20’sini karşılayacak.

Anlaşma uyarınca GDC, proje alanındaki jeotermal kaynağın daha da geliştirilmesine izin vermek için iki derin jeotermal kuyu açacak ve mevcut altyapıyı yükseltecek.

Baringo-Silali Jeotermal eyaletinde bulunan proje, Kenya’nın Doğu Afrika Rift Sistemi içindeki ekvatorun kuzeyinde, bölgedeki ilk jeotermal sondaj programının bir parçasıdır.

Kaynak : ThinkGeoEnergy