Haberler

GDC, Kenya’da jeotermal proje bölgelerinde yerel toplulukları destekliyor

GDC tarafından yapılan temiz su noktalarından biri (kaynak: GDC)
Cannur Bozkurt 12 Şub 2019

GDC, Baringo Gölü'nde gerçekleştirilen jeotermal proje çerçevesinde temiz su temini ve altyapı çalışmaları ile yerel toplulukları desteklemektedir.

Geothermal Development Company (GDC), Kuzey Rift bölgesi topluluğuna yeni bir nefes olacak temiz su temini ve altyapının geliştirilmesi yoluyla yerel toplulukları destekleme çalışmalarına devam ediyor. GDC, Korosi, Paka ve Silali’de 100km’den fazla yol inşa etti. Bu, bölgedeki nakliyeyi kolaylaştırdı ve bölgeyi kolay erişilebilir hale getirdi.

Buna ek olarak, şirket bölgedeki çeşitli yerlere kilit su filtrasyon noktaları kurdu, bu sayede 10.000’e yakın konut sakininin ve hayvanların temiz suya erişmesini sağlayacak bir hareket oldu.

Projenin medya turu sırasında konuşan Kuzey Rift Bölge Müdürü John Lagat, GDC’nin, suyu tersine çevirerek ters osmoz yöntemini kullanan bir karbon filtre arıtma sisteminden geçen Baringo Gölü’nden pompalayacağını söyledi. Daha sonra su yerel halka dağıtılacak.

GDC personelinin bir bölümünün eşlik ettiği Lagat, “Bağışçılarımıza, özellikle KfW’ye teşekkür ediyoruz, çünkü bu sistem sayesinde 10.000’e yakın hane ve hayvanlar artık temiz suya erişecek” dedi.

Bu proje, Paka Bölgesi, Tiaty Doğu’daki Chepungus köyü sakinleri, yakındaki Rion’go gibi köyler, ilkokullardan çocuklar ve hayvanlar için temiz içme suyuna erişim ve ev içi su kullanımı ile bir servet değerinde.

Meisori İlköğretim Okulu Başhekimi Sammy Olesuno “Proje için GDC’ye teşekkür ediyoruz. Artık öğrenciler yakındaki temiz içme suyunu alabilirler. Bunların çoğu şimdi okulda ve yaygın devamsızlık vakası geçmişte kaldı” açıklamasında bulundu.

Su filtreleme merkezleri kurulmadan önce, öğrencilerin çoğu, uzak mesafedeki timsah ve suaygırı saldırı vakalarının yaygın olduğu Baringo Gölü’ne giderek temiz su aramaktaydılar.

GDC, Baringo-Silali Jeotermal Projesi çerçevesinde Kuzey Rift bölgesinde arama sondaj çalışmaları yürütüyor. GDC, Kapkerwa, Chesiran, Korosi, Kading’ding, Paka, Naudo ve Silali’de altyapı çalışmaları yaptı. Geçen yıl, Almanya KfW Bankasından bir delegasyon ve yerel bir danışman, projenin ilerleyişi ve zaman çizelgelerinde memnuniyetlerini kaydetti.

Kaynak: ThinkGeoEnergy