Haberler

GDC’nin Uganda ve Tanzanya’dan jeologlar için jeotermal arama eğitimi kursu

Cannur Bozkurt 17 Oca 2020

Tanzanya ve Ugandalı jeologlar için GDC tarafından Kenya'daki Africa Geothermal Centre of Excellence tarafından yeni bir jeotermal arama eğitim kursu açıldı.

Jeotermal Kalkınma Ortaklığı (GDC), Kenya News tarafından bildirildiği üzere, kıtanın keşfedilmemiş yeşil enerji ve milyarlarca şilin değerindeki doğal kaynaklarını ortaya çıkarmayı amaçlayan bir hedefle yerbilimleri veri ve bilgilerinin toplanması konusunda yetiştirmek üzere Uganda ve Tanzanya’dan 12 jeologla çalışıyor.

Geothermal Centre of Excellence (GCE) başkanı olan Dr. Robert Ogutu, kursiyerlerin Dar es Salaam Üniversitesi Jeoloji Bölümü ve Uganda Enerji ve Madencilik Bakanlığı’ndan alındığını söyledi.

Nakuru’da Eğitim Programını resmen açtığında söyleyen Dr. Ogutu, bilimsel araştırma, jeolojik tehlikeleri yönetme, arazi kullanımı değerlendirme ve sınıflandırma, inşaat mühendisliği projeleri, hükümet kaynak politikasının açık ve kesin ifade edilmesi ve doğal kaynakların verimli bir şekilde kullanılması için uygun jeolojik uzmanlığın gerekli olduğunu belirtti.

“Kursiyerlere teknik becerilerini ve yeterliliklerini geliştirmek için mevcut kaynakları kullanmalarını tavsiye ediyorum. Program hem sınıfta hem de pratik oturumlarda yer alacak ”, dedi.

Ele alınacak diğer önemli konular arasında jeotermal sistemler ve küresel oluşum, gelişme, jeotermal kaynak haritalama araçları (jeobilimsel bilgiler), jeotermal araştırmalarda kullanılan jeofizik yöntemlere genel bakış ve yer sıcaklığı ölçümleri ve Sıcaklık Gradyan Delikleri (TGH) kullanılarak jeotermal haritalama yer almaktadır.

Dar es Salaam Üniversitesi’nden Dr. Emmanuel Owden Kazimoto, eğitimin yatırımcılar ve politika yapıcılar için gerekli olan önemli jeolojik verileri toplama, dağıtma ve arşivleme mekanizmasını güçlendirmeye odaklanacağını söyledi.

“Jeotermal konularda bölgenin en iyilerinden öğrenirken yüksek beklentilerimiz var. Tanzanya Jeotermal Kalkınma Şirketi’nin (TGDC) GDC ile operasyonlarını karşılaştırma yollarını da araştıracağız” dedi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy