Haberler

Gediz Belediyesi’nin Kütahya İÖİ’ne yaptığı jeotermal kaynak kullanım hakkı talebi onaylandı

Cannur Bozkurt 12 Kas 2018

Gediz Ilıca Kaplıcalarının içinde bulunan İl Özel İdaresine ait jeotermal işletme ruhsatlı sahanın, Gediz Belediyesi’ne yetki devri protokolü imzalandı.

Eylül ayında, Gediz Belediyesi’nin, Ilıca Kaplıcaları Mevkiinde bulunan jeotermal kaynakları içeren sahanın kullanım hakkının, jeotermal enerjiden elektrik üretimi yapmayı hedeflediklerinden, sahanın tek elden su dağıtım projesinin ve alt yapısının yapılması, sahanın yenilebilir ve sürdürülebilirliği bakımından Gediz Belediyesi’ne verilmesini talep ettiği haberini paylaşmıştık.

7 Kasım’da Belediye’nin sayfasından, yetki devri protokolü imzalandığı duyuruldu. Yetki devri gerçekleştirilen jeotermal saha içerisinde, Gediz Belediyesi adına kuyu bazında intibaklı 6, 8, 9, 10 ve 11 numaralı jeotermal işletme ruhsatı da bulunmaktadır.

Gediz Belediye Başkanı Muharrem Akçadurak yaptığı açıklamada; “Turizm Bakanlığı’nca onaylı  “Gediz Ilıca Termal Turizm Alanı” içinde uygulama imar planları yapılarak yine Turizm Bakanlığı’nca onaylanmıştır.

İl Genel Meclisi’nin 04.09.2018 tarihli meclis toplantısında, 90 numaralı jeotermal sahadaki il özel idaresinde olan yetkinin 2038 yılına kadar Gediz Belediyesi’ne devir edilmesine oy birliği ile kabul edilmiştir. Hazırlanan protokol taraflarca imzalanmıştır.

Bölgemiz ve ülkemiz için hayırlar getirmesi temenni eder, bu süreçte bizden desteklerini esirgemeyen başta Milletvekilimiz Sayın Ahmet TAN’a, eski Valimiz Sayın Ahmet Hamdi NAYİR’e, İl Genel Meclisi Başkanı Musa YILMAZ’a, Kütahya İl Genel Meclisi Üyelerine, İl Özel İdare Genel Sekreteri Murat KOYAK ve ekibine, Gediz Halkı adına şükranlarımı sunarım”dedi.

Kaynak: Gediz Belediyesi