Haberler

Geo Dipa Energi ve Ormat, Dieng jeotermal genişlemesi için fizibilite çalışmasında ortaklık yapıyor

PT Geo Dipa Enerji ve Ormat Intl. Takım, 2020 Şubat (kaynak: Geo Dipa)
Cannur Bozkurt 24 Şub 2020

PT Geo Dipa Energi ve Ormat Intl. Endonezya'daki Dieng jeotermal projesinin 110 MW'lık genişlemesinin fizibilitesini incelemek için bir ortaklık üzerinde anlaştı. Çalışma tamamlandıktan sonra, ortak kalkınma ve yatırım ile ilgili daha fazla plan yapılacak.

Bu haftanın başında, devlet kuruluşu PT Geo Dipa Energy ve ORMAT Intl.inc. Dieng jeotermal projesinin daha da geliştirilmesi için bir fizibilite çalışması ile ilgili işbirliğine yönelik Mutabakat Zaptı imzaladı. Mevcut santralin V & VI ve 2 × 55 MW’lık üniteleri ile 400 MW’lık PLN’li PPA altında genişletilmesi planlanmakta.

İşbirliğinin amacı, takımadalarda uzun vadeli jeotermal kalkınma misyonunu gerçekleştirmek için, ortak bir yatırımın maliyet tahminlerinin gerçekçi ve  Endonezya ve Ormat Intl. olmak üzere her iki tarafın da yararına olmasıdır.

Fizibilite etüdünü tamamladıktan sonra, Sikidang rezervuarının aynı ticari potansiyele ve yatırım algısına sahip olduğu düşünüldüğünden iş konuları daha sonra tartışılacaktır. Bu Endonezya ve Ormat Int. için önemli bir hale geldi.

Ortaklar, ortaklığın bir Kendi İçinde İşletme veya YİD (Yap İşlet Devret) veya benzeri bir yapı altında olup olmayacağını belirlememişlerdir. Bu konuyu fizibilite çalışmasının sonucu belirleyecektir. Geo Dipa’nın da belirttiği gibi bu yeni işbirliği, Ormat Int. Endonezya’da bir üretime ilgi duyduğundan, PT Geo Dipa Energy ve Endonezya için ilginçtir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy