Haberler

GeoEnvi: İzlanda’nın jeotermal enerjiden elde ettiği birçok ekonomik fayda

İzlanda'da jeotermal bölgesel ısıtmanın ekonomik faydaları (kaynak: İzlanda Ulusal Enerji Kurumu)
Cannur Bozkurt 23 Eki 2020

GeoEnvi tarafından bugün güzel bir makalede belirtildiği gibi, jeotermal enerjinin bölgesel ısıtma da kullanımının, İzlanda için muazzam ekonomik faydaları olmuştur.

İzlanda hükümetinin jeotermal enerji kullanımını artırma politikasının ekonomik faydaları, evler için sıcak su maliyetinin petrol kullanımından daha ucuz olmasında görülebilir. Ortalama yıllık tasarruf, 1950 ile 2016 arasında GSYİH’nın % 2.6’sını oluşturmaktadır. Bu, her 4 kişilik aile için yaklaşık 1 milyon ISK tasarruf sağlanmasına yol açmıştır.

Jeotermal kaynaklar, farklı ekonomik sektörlerin gelişmesine de katkıda bulunmuştur: balık kurutma, sakatattan yapılan ürünlerin üretimi, sıcak su yassı balık yetiştiriciliği, geleneksel ve sağlıkla ilgili turizm, cilt rahatsızlıkları için doğal tedaviler, yosun yetiştiriciliği, çevre dostu kozmetik ürünleri, oteller, evler, seralar ve her türlü bina için temiz enerji.

Okuduğunuz bu haber, jeotermal enerjinin birçok faydası hakkındaki #GEOENVI #ThisWeeksGoodNews #HaftanınİyiHaberleri kampanyamızın bir parçası olarak yayınlanmaktadır.

İzlanda’nın 2019 Ulusal Enerji Kurumu tarafından hazırlanan “İzlanda’da alan ısıtmada petrol yerine jeotermal enerji kullanmanın ekonomik faydaları (pdf)” hakkındaki raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy