Haberler

GeoEnvi – Jeotermal enerji projeleri için ‘Yaşam Döngüsü Değerlendirme Metodolojisi’

GEOENVI Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (Mudassar Iqbal tarafından Pixabay'a yüklendi)
Cannur Bozkurt 21 Ara 2020

GEOENVI projesi, planlanan veya halihazırda faaliyette olan derin jeotermal enerji santrallerinin çevresel etkilerini değerlendirmek için basitleştirilmiş bir LCA yöntemi geliştirmiştir.

Avrupa Jeotermal Enerji Konseyi (EGEC) tarafından koordine ve AB tarafından finanse edilen GEOENVI projesi, planlanan veya halihazırda faaliyette olan derin jeotermal enerji santrallerinin çevresel etkilerini değerlendirmek için basitleştirilmiş bir ‘Yaşam Döngüsü Değerlendirme Metodolojisi’ (LCA) yönteminin geliştirilmesi üzerinde çalışmaktadır. Bu metodolojinin amacı, potansiyel derin jeotermal enerji proje geliştiricilerinin planladıkları projelerin çevresel performansını, özellikle fosil alternatiflerine karşı değerlendirmelerine yardımcı olmaktır.

GEOENVI projesi çerçevesinde LCA metodolojisini tasarlamak için, planlanan bir jeotermal projenin beklenen çevresel etkilerinin ve faydalarının en iyi şekilde nasıl ölçüleceğini belirlemek adına birkaç LCA uzmanı ve aralarında Türkiye’den Dokuz Eylül Üniversitesi ve JESDER’in de bulunduğu, jeotermal enerji paydaşları bir araya geldi. Bu metodolojiyi geliştirmek için, jeotermal enerji ve ısı santrallerinin bir tipolojisini sağlayan birkaç vaka çalışması kullanıldı. Birkaç önemli vaka çalışmasının tam yaşam döngüsü değerlendirmesinden, basitleştirilmiş bir metodoloji oluşturulmaya çalışıldı. Bu metodolojiden, geliştiriciler, tesislerin uygulama sürecini destekleyebilecek ve bu gereksinimleri besleyebilecek ve Çevresel Etki Değerlendirmelerini üstlenebilecek planlanan projelerinin etkisine ilişkin güvenilir bir tahmin elde edebilecekler.

Basitleştirilmiş LCA metodolojisinin geliştirilmesi devam etmektedir, ancak bu sayfa halihazırda jeotermal enerji geliştiricileri topluluğu ile GEOENVI Konsorsiyumu arasında, kullanım kolaylığını bilimsel sağlamlık ve geliştirme sürecini bilgilendirebilecek güvenilir sonuçlarla birleştiren bir metodoloji üzerinde çalışan bir röle işlevi görmektedir.

GEOENVI’nin yeni LCA aracı hakkındaki web seminerini aşağıda yer alan videodan izleyebilirsiniz.

GeoEnvi’nin Jeotermal Tesislerin Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi için eğitim materyalleri

  • GEOENVI’nin LCA ve basitleştirilmiş modelleri için eğitim materyalleri içeren kitapçık
  • Jeotermal sistemlerde basitleştirilmiş LCA modelleri oluşturmak için izleyebileceğiniz öğretici sunum
  • Basitleştirilmiş modeller oluşturmak ve komut dosyasındaki bağlantılara göz atmak için eğitim videosunun ‘Jupyter komut dosyası’na buradan erişebilirsiniz

Yararlı yayınlar

Kaynak: ThinkGeoEnergy