Haberler

GEOENVI medya kampanyası ile her hafta bir güzel jeotermal haber bizleri bekliyor

GEOENVI Medya Kampanyası (kaynak: Proje web sitesi)
Cannur Bozkurt 24 Eyl 2020

AB tarafından finanse edilen, Türkiye’den JESDER ve 9 Eylül Üni.’nin de katılımcısı olduğu GEOENVI Projesi, jeotermalin artı ve eksilerini bilimsel veri ve örneklerle anlatmak için bir medya kampanyası başlattı.

Avrupa Birliği tarafından Ufuk 2020 programı çerçevesinde finance edilen GEOENVI Projesi medya kampanyası başladı. Kampanya, jeotermal hakkında doğru bilgileri, örnek ve uygulamaları kamu ile paylaşmayı hedefliyor.

Avrupa, 2050 yılına kadar karbon nötr olmaya karar veren ilk kıtadır. Tüm yenilenebilir enerji kaynaklarını geliştirmek, bu amaca ulaşmak için önemli bir yoldur.

Temiz, güvenilir ve çok yönlü bir enerji kaynağı olarak jeotermal enerji, Avrupa ekonomisinin karbondan arındırılmasına büyük ölçüde katkıda bulunabilir. Bununla birlikte, birçok ülkede vatandaşların jeotermal enerji algısı her zaman olumlu değildir. Jeotermal enerji pazarı hala genişlerken, birçok insan henüz gerçek artılarını ve eksilerini bilmiyor.

GEOENVI projesi bu nedenle, projenin hedef ülkelerindeki (Belçika, Fransa, Macaristan, İtalya, İzlanda ve Türkiye) jeotermal enerjinin sunduğu tüm farklı faydaları özetlemek için bir medya kampanyası yürütüyor.

Manşetlere çıkanın genellikle kötü haberler olduğunu biliyoruz. Ancak paylaşılmayı ve bilinmeyi hak eden pek çok iyi haber var.

Jeotermal enerjinin ve teknolojik atılımlarının daha temiz bir çevreye ve daha iyi bir topluma nasıl katkıda bulunduğunu öğrenmek için #GEOENVI #ThisWeeksGoodNews haberlerimizi takip edebilirsiniz.

İyi haberlerimizi sosyal medya gönderileri, basın bültenleri, bilgi notları ve bir video aracılığıyla paylaşacağız. Haftalık iyi haber dozunuzu kaçırmayın!

Not: GEOENVI projesi ayrıca, rüzgar ve fotovoltaik gibi diğer yenilenebilir enerjilere çok benzeyen jeotermal enerjinin riskleri ve etkileri hakkında çeşitli bilimsel raporlar sunmaktadır. Proje aynı zamanda proje geliştiricileri ve kamu yetkilileri için jeotermal projelerinin çevresel etkisini kolayca değerlendirmek için bir Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi aracı oluşturuyor. Daha fazlasını öğrenmek isterseniz bu kaynakları inceleyebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.”

Kaynak: GEOENVI Projesi