Haberler

GeoHardt, Almanya’nın Yukarı Ren bölgesinde jeotermal kaynakları araştıracak

17 Aralık 2022'de Schwetzingen, Almanya'da GeoHardt bilgi standı (kaynak: GeoHardt)
Merve Uytun 6 Oca 2023

EnBW ve MVV Energie'nin ortak projesi olan GeoHardt GmbH, Almanya'nın Hardt bölgesindeki jeotermal kaynakları keşfetmek üzere 3 boyutlu bir sismik çalışma başlatıyor.

Alman kamu hizmetleri EnBW ve MVV Energie’nin ortak bir konsorsiyumu olan GeoHardt GmbH, Almanya’daki Yukarı Ren Graben’deki Hardt bölgesinde jeotermal ısıtma potansiyelini keşfetmek için 3 boyutlu bir sismik araştırma başlatmaya hazırlanıyor. Ocak 2023’te başlayacak 3D sismik ölçümlerin, şubat ayında tamamlanması bekleniyor.

EnBW AG (Karlsruhe) ve MVV Energie AG (Mannheim), 2019’da Ren-Neckar bölgesi için jeotermal arama izni başvurusu sürecini başlattı ve bu izin daha sonra 2021’in başlarında verildi.

3D sismik araştırmanın amacı, jeotermal ısıtma tesisleri için potansiyel sondaj hedeflerini ve konumlarını belirlemektir. Mannheim, Brühl, Ketsch, Schwetzingen, Plankstadt, Heidelberg ve Oftersheim olmak üzere yedi belediyeyi kapsayan yaklaşık 7000 hektarlık bir alan incelenecektir. Bu belediyelerin vatandaşları, 17 Aralık 2022’de düzenlenen bir topluluk etkinliği sırasında anket öncesinde bilgilendirildi.

En fazla üç titreşimli araçtan oluşan maksimum iki sütun, araştırma alanı boyunca önceden planlanmış güzergahlar boyunca hareket edecektir. Bu araçlar, çeşitli jeolojik katmanlardan yansıyacak ve bir dizi jeofon tarafından yüzeye kaydedilecek olan yere küçük titreşimler üretecektir. Araştırma sonunda yaklaşık 7000 jeofon istasyonundan veri kaydedilmesi beklenmektedir.

Benzer sismik çalışmalar daha önce Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya bölgesinde ve İsviçre’nin Cenevre kentinde büyük bir başarıyla yürütülmüştü. Jeofon teknolojisi, hızlı takip edilen ticari EGS projeleri için de kritik olarak tanımlanmıştır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy