Haberler

GeoRisk proje raporu – Jeotermal enerji için mevcut sigorta planları

Lahey, Hollanda konumunda Huisman tarafından LOC 400 sondaj kulesi (kaynak: Huisman)
Cannur Bozkurt 30 Ağu 2020

GEORISK araştırma projesi tarafından hazırlanan rapor, tümü arama sondaj kampanyalarını kapsayan 21 farklı risk azaltma planı, risk alan 11 fon ve 3 özel fonu hem tanıtıyor, hem de karşılaştırıyor.

Avrupa Birliği’nin (AB) Ufuk 2020 programı tarafından finanse edilen ve 30 ay sürmesi planlanan GEORISK projesi Ekim 2018’de başladı.

Derin jeotermal enerji piyasalarına ilişkin çeşitli olgunluk düzeylerine sahip 15 ülkenin katılımcıları ile yürütülen projenin koordinatörlüğü Avrupa Jeotermal Enerji Konseyi (EGEC) tarafından yapılmakta.

Jeotermal enerji geliştiricilerinin karşılaştığı ana risklerden biri, yeraltı ve jeolojik nesnelerin belirsizlikleriyle bağlantılı “kaynak riski”dir. Çok az ülke (Fransa, Almanya, İzlanda, Hollanda ve İsviçre), bu tür bir riski karşılamak için risk azaltma fonları geliştirmiştir. GEORISK projesi, Avrupa’da ve bazı temel hedef üçüncü ülkelerde benzer bir risk sigortası oluşturmak için çalışmaktadır. Paylaşılan rapor ise, Avrupa ve dünyadaki jeotermal kaynak ve teknik risklerle ilgilenen mevcut ulusal ve bölgesel sigorta sistemlerini özetleyen özel bir tablo sunuyor.

Sonuç, projenin Çalışma Paketi 4’ün amacı olan jeotermal riskle ilgilenen bir sigorta planının oluşturulması için dikkate alınabilecek spesifik özelliklerini ve ilgili parametreleri tanımlamaktır. 21 ana planın envanterinin gerçekleştirildiği projede, bunlardan 7’si verimli olmadığı kanıtlanarak, sona erdirildi. Planlardan 12’si ise dünya düzeyinde devam ediyor ve 3’ü Avrupa’da (EGRIF), Afrika için (GeoFutures) ve EGS’ye ayrılmış Fransa anakarasındaki EGS için önerildi. İzlanda, Japonya, Endonezya, Türkiye, ABD, Filipinler, Avrupa Komisyonu’nda genel olarak jeolojik araştırmalarla yönetilen geçmişte ulusal düzeyde kurulmuş birçok mevcut plan, ilk jeolojik bilgileri edinmeye odaklandıkları için araştırılmamışlardır.

Bu yılın başlarında proje AFPG / GEODEEP’ten Christian Boissavy tarafından yazılan “jeotermal için mevcut sigorta planlarını gözden geçiren bir rapor” yayınladı.

Rapor, değerlendirilen 21 fon arasında dört başarı seviyesi gözlemledi

  • Bunlardan ilki, birçok geliştiricinin başvurduğu, desteklediği projeler ve tamamlanan jeotermal santraller ile oldukça başarılı. SAF Environement, Swiss 1987, The Netherlands Scheme, the German National Scheme gibi çoğunlukla ‘Isı Üretimine’ yoğunlaşmış ve uzun süredir var olan, Avrupa’da gerçeklşemiş planları içeriyor.
  • İkincisi, birçok başvuru sahibinin ilgisini çekmesi ve pek çok destek sağlaması bakımından cazip fonları kapsamakta, ancak tüm paralar nakde çevrilmemiş ve fiilen şebekeye bağlı tesislerin tamamlanması hala beklenmekte. Bu tür fonlara GRMF ve GDF örnek oluşturuyor.

Yakın zamanda başlatılan Türk RPM (Risk Paylaşım Mekanizması) ve İsviçre 2018 gibi kamu fonları umut verici görünüyor. Halihazırda Türk RPM için başvuru sürecine 8 proje dahil edildi. İsviçre 2018, ilk projesini lansmanından birkaç ay sonra resmen kabul etti.

  • Üçüncü grup, çekici olmayan hizmet (İsviçre 2008, Pluto, IRENA ADFD), yetersiz finansman (ARGEO RMF, GEOFUND) veya ucuz rüzgar ve güneş enerjisi ile rekabet nedeniyle jeotermal enerji için olumsuz yerel pazar koşulları gerkeçesiyle başarısız kamu fonlarını içeriyor (MiRig, Meksika).
  • Dördüncü grupsa, başarısız olan özel programları bir araya getirmekte. Başarısılığın nedeni ise çoğunlukla ya maruz kalınan yüksek risk ya da çekici olmayan yüksek primler olarak sunulmakta (Munich Re Private, Marsh A, ART).
  • Beşinci grup, EGRIF, GEOFUTURES, GEODEEP SAS gibi gelecek projeleri bir araya getiriyor. EGRIF, Fransız SAF programından bir çok ilham edinebilir. GEOFUTURES, hem geliştiricilerin hem de paydaşların tarafındaki engelleri belirli bir karmaşıklık pahasına çözmeyi amaçlayan gelişmiş bir yaklaşıma sahiptir. GEODEEP SAS, Fransa ana karasında EGS ile sınırlıdır.

Bugün var olan tüm planlar ve planlananlar hakkında ayrıntıları paylaşan tam rapora buradan erişebilirsiniz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy