Haberler

Geoscience BC, British Columbia’da jeotermal çalışma için fon aldı

MC6 kuyusu, 2000'li yılların ortalarında, BC / Kanada'daki Meager Creek'te test edilirken (kaynak: Western GeoPower)
Cannur Bozkurt 18 May 2019

Geoscience BC, Kanada British Columbia'da, Kanada Jeoloji Anketi ile ortak olarak Garibaldi Volkanik Kuşağı'ndaki jeotermal enerji potansiyelinin bölgesel bir değerlendirmesi için finansman aldı.

Geoscience BC, eyalet hükümetine, British Columbia’da yer bilimleri araştırmalarını desteklemek için bir yıllık köprü fonunda 5 milyon dolar sağladığı için teşekkür ediyor.

Yeni finansman, Geoscience BC’nin mineraller, enerji ve su ile ilgili kamu dünyası bilimini bir yıl daha sürdürmesini sağlayacak ve 2019-20’de başlayacak olan birçok yeni araştırma ve proje ile devam edecek.

Enerji, Maden ve Petrol Kaynakları Bakanı Michelle Mungall, “Maden İşleri Görev Gücü, hükümetimizin madenciliği destekleyebileceği birçok yolu belirlemek için mükemmel bir çalışma yaptı ve bu 5 milyon dolar ile Geoscience BC’ye fon sağlayarak, öneriilerden birini daha yerine getiriyoruz” diyerek sözlerine şöyle devam etti: “Bu fondan gelecek olan araştırma, temiz bir elektrikli ekonomiyi mümkün kılan kaynak geliştirme için gerekli yatırımı çekecektir.”

Geoscience BC Başkanı ve CEO’su Gavin C. Dirom ise şunları ekledi: “Geoscience BC’nin mineral, enerji ve su araştırmaları, yatırım çeken, kararları bilgilendiren, inovasyonu teşvik eden ve BC’nin doğal kaynaklarının sorumlu gelişimini destekleyen yeni kamu jeolojisi verilerine ihtiyaç duyuyor”.

2019’da başlatılan yeni Geoscience BC projeleri:

Jeotermal potansiyel açısından Garibaldi Volkanik Kuşağı’nın bölgesel değerlendirmesi, 1970’lerin ortalarında başlayan çalışmalara dayanıyor. Proje, bölgenin jeotermal potansiyelinin modern bir değerlendirmesini sağlamak için güncellenmiş jeofizik ve jeolojik teknikler ve fikirler getirmektedir.

Geoscience BC için bir yıllık köprü fonu, Ocak 2019’da yayımlanan Maden İşleri Görev Gücü raporunun bir tavsiyesiydi. Görev Gücü tarafından “kamu jeolojisine eşgüdümlü bir il yaklaşımının geliştirilmesini bildirmek” için bir kamu jeolojisi incelemesi de önerildi.

Geoscience BC’nin fonlama talebi, Geoscience BC’nin Britanya Kolombiyası Jeoloji Anketi dahil olmak üzere başkalarıyla işbirliğine devam etmesini ve diğerleriyle işbirliğini sürdürme çağrısında bulunan 40’tan fazla kuruluş, topluluk ve Birleşmiş Milletler tarafından desteklendi.

AME Başkanı ve CEO’su Edie Thome – Maden Tetkik Derneği: “AME, Maden İşleri Görev Gücü tarafından önerilen Geoscience BC desteğini görmekten memnuniyet duyuyor. Kamu jeolojisinin gelişiminde işbirliğine dayalı bir yaklaşımın değerini gösteren başarılı pilot programların ardından 2005’te Geoscience BC’nin yaratılmasını savunduk ”dedi.

BC Ticaret Odası Başkanı ve CEO’su Val Litwin: “İlimiz için uzun vadeli jeoloji stratejisi üzerinde birlikte çalıştığımız için, İl Hükümeti’nin Geoscience BC’ye yaptığı 5 milyon dolarlık yatırımını alkışlıyoruz. Yeni bilimsel verileri toplayarak, yorumlayarak ve paylaşarak, Geoscience BC araştırma, fırsat tanımlayarak ve riskleri azaltarak, ayrıca belirli çevresel soruları cevaplayarak kaynak geliştirmeye katılan herkes tarafından daha iyi kararlar alınmasını sağlayacak. Bu, yatırım çekiyor ve kaynaklarımızın sorumlu gelişimi hakkında kararları tüm İngiliz Kolombiyalıların yararına gerçekleşmekte.”

Kaynak: ThinkGeoEnergy