Haberler

Google, Fervo Energy ile Jeotermal teknolojisi ortağı oldu

Google logosu (kaynak: flickr / Robert Scoble, creative commons)
Merve Uytun 25 May 2021

Google ve Fervo Energy, Google'ın Nevada Veri Merkezi Kampüsü'nü güçlendirmeye yardımcı olacak yeni nesil bir jeotermal enerji projesi geliştirmek için kurumsal bir anlaşma imzaladı.

Google, 2030 yılına kadar enerji kullanımının % 100’ü için yenilenebilir enerji satın almanın ötesine geçip 7/24 karbonsuz enerji ile çalışmayı planladığını açıkladığında, şirket bu hedefe ulaşmak için yeni işlem yapıları, temiz enerji politikasında ilerlemeler ve yenilikçi yeni teknolojiler gerektireceğini kaydetti. Geçtiğimiz günlerde yapılan bir açıklamada şirket, Las Vegas’taki Bulut bölgesi de dahil olmak üzere Nevada genelinde türünün ilk örneği olan yeni nesil jeotermal proje olan bu yeni teknolojilerden birinin yakında veri merkezlerine ve altyapısına hizmet eden elektrik şebekesine karbonsuz enerji eklemeye başlayacağını duyurdu.

Google ve temiz enerji girişimi Fervo, fosil yakıtlara saatlik bağımlılığımızı azaltabilecek “her zaman açık” karbonsuz bir kaynak sağlayacak olan yeni nesil bir jeotermal enerji projesi geliştirmek için dünyanın ilk kurumsal anlaşmasını imzaladı. 2022’de Fervo, Google’ın taahhütlerinin halihazırda dünyanın en büyük kurumsal güneş enerjisi artı depolama gücü satın alma anlaşmalarından birini içerdiği eyaletin elektrik şebekesine “sağlam” jeotermal enerji eklemeye başlayacak.

Daha da önemlisi, bu işbirliği aynı zamanda yeni nesil jeotermalin, özellikle elektrik piyasalarını genişleten ve iyileştiren politikalarla desteklendiğinde, karbon yayan fosil yakıtların giderek daha fazla yerini alabilecek sağlam ve esnek, karbonsuz bir enerji kaynağı olarak rol oynamasına yenilikçi teknolojilerin yayılmasını teşvik etmek ve temiz enerji araştırma, geliştirme ve tanıtımına (RD&D) yapılan yatırımları artırmak için zemin hazırlıyor.

Yeni nesil jeotermal teknoloji

Geleneksel jeotermal, birkaç güç şebekesine halihazırda karbonsuz temel yük enerjisi sağlamaktadır. Ancak maliyet ve konum kısıtlamaları nedeniyle, küresel temiz enerji üretiminin çok küçük bir yüzdesini oluşturur.

Bu yeni yaklaşımın bu kadar heyecan verici olmasının bir nedeni gelişmiş sondaj, fiber optik algılama ve analiz tekniklerini kullanarak, yeni nesil jeotermal tamamen yeni bir kaynak sınıfının kilidini açabilecek olmasıdır. ABD Enerji Bakanlığı, politika, teknoloji ve satın almadaki ilerlemelerle jeotermal enerjinin ABD’de 2050 yılına kadar 120 GW’a kadar esnek üretim kapasitesi sağlayabileceğini buldu.

Anlaşmanın bir parçası olarak Google, yeni nesil jeotermalin üretkenliğini artırabilecek ve talebe yanıt vermede daha etkili hale getirebilecek ve aynı zamanda değişken yenilenebilir enerji kaynaklarının bıraktığı boşlukları doldurabilecek yapay zeka ve makine öğrenimi geliştirmek için Fervo ile ortaklık yapıyor. Bu proje henüz erken aşamalarda olsa da umut vaat ediyor.

Google Enerji Direktörü Michael Terrell  “işbirliği aynı zamanda yeni nesil jeotermalin, özellikle elektrik piyasalarını genişleten ve iyileştiren politikalar yardımıyla karbon yayan fosil yakıtların yerini giderek daha fazla alabilen sağlam ve esnek, karbonsuz bir enerji kaynağı olarak rol oynaması için zemin hazırlar; yenilikçi teknolojilerin yayılmasını teşvik edin ve temiz enerjiye yapılan yatırımları arttırır. ” dedi.

Fervo, kuyulardaki fiber optik kabloları kullanarak jeotermal kaynağın akışı, sıcaklığı ve performansı hakkında gerçek zamanlı veriler toplayabilir. Bu veriler, Fervo’nun en iyi kaynakların tam olarak nerede bulunduğunu belirlemesini sağlayarak çeşitli derinliklerdeki akışı kontrol etmeyi mümkün kılar. Yukarıda özetlenen yapay zeka ve makine öğrenimi geliştirme ile birleştiğinde, bu yetenekler üretkenliği artırabilir ve bir dizi yeni yerde esnek jeotermal gücün kilidini açabilir.

Bu, Google’ın temiz enerji uygulamalarına yazılım çözümleri uygulayacağı ilk sefer olmayacak: Google veri merkezlerinde çalışan uygulamalarla ilişkili emisyonları azaltmamıza yardımcı olan, karbon akıllı bilgi işlem programımıza yönelik bir güncellemeyi kısa süre önce duyurduk. Diğer yapay zeka ve makine öğrenimi biçimleri de şu anda rüzgar enerjisinin değerini artırmak için kullanılıyor.

Google, bu yıl şimdiden tüm veri merkezlerimiz, ofis kampüslerimiz ve Bulut bölgelerimiz için 7/24 karbonsuz enerji sağlama yönünde önemli adımlar attı. Dünya Günü’nde CEO Sundar Pichai, ilk kez, küresel veri merkezi tesislerimizden beşinin 2020’de % 90 karbonsuz enerjiye yakın veya % 90 oranında karbonsuz enerji ile çalıştığını duyurdu.

Terrell  “Bu Fervo projesi Nevada’daki veri merkezlerimizi gece gündüz temiz enerjiye yaklaştırmakla kalmıyor, aynı zamanda yeni nesil jeotermal gibi sağlam temiz enerji kaynaklarının nihayetinde nasıl yardımcı olabileceğini göstermek için bir kavram kanıtı işlevi görüyor. Dünya çapında karbon yayan güç kaynaklarının yerini alın, ”diyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy