Haberler

GRC / SPE Sanal Kuyu Çimentolama Çalıştayı, 14-16 Eylül 2020

Çalıştay etkinlik duyurusu
Cannur Bozkurt 2 Eyl 2020

GRC ve SPE, jeotermal, petrol ve gaz sinerjilerine değinerek, yüksek sıcaklıkta kuyu çimentolama ve bütünlüğü üzerine ortak bir sanal kuyu çimentolama çalıştayı başlatıyor.

Jeotermal Kaynaklar Konseyi (GRC) ve Petrol Mühendisleri Derneği (SPE), ‘Yüksek Sıcaklıkta Kuyu Çimentolama ve Bütünlük’ üzerine iki bölümden oluşan özel bir çalıştaya ev sahipliği yapmak için güçlerini birleştiriyor. Çalıştayın 1. bölümü sanal olarak 14 – 16 Eylül 2020 tarihlerinde gerçekleşecek. 2. Bölüm ise Haziran 2021’de San Diego, California’da yapılacak.

Jeotermal kuyular, farklı derinliklerde yüksek sıcaklıklara maruz kalır ve kuyuya yerleştirilen her bir muhafaza borusunu tüm uzunluğu boyunca çimentolamak gereklidir. Termal petrol üretim kuyularının yaşam döngüsü boyunca karşılaştıkları büyük sıcaklık değişimleri ve yüksek basınç / yüksek sıcaklıklı (HP-HT) koşulları, çimento seçim ve yerleştirme teknolojilerini zorlamaya devam etmektedir. Bu HT uygulamalarında üretim ve enjeksiyon kuyularının ömrü boyunca uygun kuyu bütünlüğünü sağlamak için çimentolama çok önemlidir.

Düzenlenen çalıştayaev sahipliği yapmak, hem GRC hem de SPE’nin, iyi tamamlamanın bu önemli yönü hakkındaki deneyimlerini, teknolojilerini, teknik prosedürlerini ve en iyi uygulamalarını ilgili endüstrileriyle paylaşmalarını sağlayacaktır. Çalıştay, çimento formüllerini ve karışımlarını, çimentolama yöntemlerini, iyileştirme prosedürlerini ve sonuç değerlendirmelerini vurgulayacaktır. Vaka çalışmaları da tartışılacak ve analiz edilecektir.

Bölüm I’in yeni sanal deneyimi, jeotermal dünyasını, artık, çalıştaya evlerinden veya ofislerinden katılabilecekleri bir olanak sunuyor. GRC ve SPE, katılımcılara jeotermaldeki en son teknik yenilikleri, ilerlemeleri ve en iyi uygulamaları paylaşan derinlemesine bir çalıştay sunmayı taahhüt ediyor. Tüm oturumlar, kısa teknik sunumlar ve ardından etkileşimli Soru-Cevap bölümü aracılığıyla katılımcılar ve sunum yapanlar arasındaki bilgi ve fikir alışverişini en üst düzeye çıkarmak için tasarlanmış.

GRC İcra Direktörü Will Pettitt: “Yüksek Sıcaklıklı Kuyu Çimentolama Çalıştayı”mızın Eylül ayında sanal hale gelmesi heyecan verici. Böylece insanlara sunulan güçlü programımızın bir parçası olma ve bir araya gelme fırsatı vererek COVID-19’un zorluklarını aşmaya devam edebiliriz.” diyor. “Jeotermal teknolojilere olan ilginin arttığı ve her iki sektördeki profesyonellerin de ilgisini çeken önemli bir konuyu kapsayan bir dönemde, jeotermal ve petrol ve gaz (P&G) sektörlerinde saygın, önde gelen iki profesyonel ve ticaret birliği olan GRC ve SPE arasındaki ortak çalıştay da heyecan verici.”

Hem jeotermal hem de P&G sondajı yapan tüm sondaj personelini ve üretim mühendislerini, kuyu saha amirlerini, çimentolama mühendislerini ve ilgili personeli bu çalıştaya katılmaya davet ediyoruz.

Sanal çalıştaya kaydolmak veya daha fazla bilgi edinmek için https://cement.mygeoenergynow.org adresini ziyaret edebilirsiniz. Çalıştaya ilişkin ilgili güncellemeler için Facebook, LinkedIn ve Twitter‘da GRC’yi takip edebilirsiniz.

Kaliforniya merkezli ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Jeotermal Kaynaklar Konseyi (GRC) 1972’de kurulmuştur. Dünyanın en büyük, doğrudan üyeli jeotermal profesyonelleri ve endüstri birliğidir ve uluslararası bir ayak izine sahiptir. GRC’nin misyonu, eğitim ve sağlam bilgiler sağlayarak jeotermal endüstrisini savunmaktır. Daha fazla bilgi için lütfen www.geothermal.org adresini ziyaret ediniz.

Petrol Mühendisleri Derneği (SPE), 143 ülkede 153.000’den fazla üyesi, P&G arama ve üretimiyle uğraşan, kar amacı gütmeyen bir meslek birliğidir. SPE, www.spe.org adresinde yayınlar, etkinlikler, eğitim kursları ve çevrimiçi kaynaklar sağlayan teknik bilgi için kilit bir kaynaktır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy