Haberler

GreenFire Energy ve CPC, Tayvan’da kapalı devre jeotermal konusunda işbirliği yapacak

GreenFire Energy ve CPC Tayvan arasında MOU imzalanıyor (kaynak: GreenFire Energy)
Merve Uytun 16 Oca 2023

GreenFire Energy ve CPC Taiwan, Tayvan'da GreenLoop kapalı döngü jeotermal teknolojisini kullanarak ortaklaşa jeotermal projeler geliştirmek üzere bir Mutabakat Zaptı imzaladı.

GreenFire Energy Inc. ve CPC Corporation, Tayvan (CPC), Tayvan’da jeotermal projeler geliştirmek için birlikte çalışmak üzere bir Mutabakat Zaptı (MOU) imzaladı. Bu anlaşma, her iki şirketin de gelecekteki jeotermal projelerde işbirliği yapmasını ve Tayvan’ın Net Sıfır Emisyon 2050 hedefine doğru ilerlemesini sağlıyor. Mutabakat Zaptı, Tayvan’ın Taipei kentinde düzenlenen Tayvan Uluslararası Jeotermal Konferansı’nda imzalandı.

CPC, Tayvan’ın devlete ait petrol şirketidir. Hükümetin enerji geçiş politikasını uyguluyor ve jeotermal enerji üretimini aktif olarak teşvik ediyor. CPC, Tayvan’daki jeotermal enerji gelişimine uygulanabilecek kapsamlı arama ve sondaj deneyimlerine sahiptir. CPC daha önce Baseload Power ve Schlumberger ile işbirliği anlaşmaları imzalamıştı.

GreenFire Energy, GreenLoop adlı çok yönlü, kapalı döngü bir Gelişmiş Jeotermal Sistem (AGS) geliştirdi. GreenLoop, geleneksel jeotermal teknolojinin erişemeyeceği tüm jeotermal ve belirli petrol ve gaz kaynakları yelpazesine ekonomik olarak erişebilir. Teknoloji, yeni ve mevcut operatörlerin ve geliştiricilerin atıl kuyuları iyileştirmesine, mevcut sahaları yeni kuyularla genişletmesine ve yeni jeotermal kaynakların geliştirilmesi riskini hızlı ve ekonomik bir şekilde azaltmasına olanak tanır. Ek olarak GreenLoop, optimum güç üretimi ve tekno-ekonomik fizibilite için tam olarak uyarlanabilir.

GreenFire Energy Inc. ve CPC Corporation, Tayvan (CPC), Tayvan’da jeotermal projeler geliştirmek için birlikte çalışmak üzere bir Mutabakat Zaptı (MOU) imzaladı.

CPC Arama ve Üretim İş Birimi CEO’su Dr. Wei-Jr Wu, “Tayvan hükümetinin enerji politikası ve küresel eğilim doğrultusunda, CPC yenilenebilir enerji işini genişletmede hızlanıyor. Son yıllarda CPC, petrol arama ve sondaj alanındaki zengin deneyimini kullanarak jeotermal geliştirme ile uğraşmaktadır. GreenFire Energy’nin yenilikçi jeotermal teknolojisini değerlendirme fırsatını memnuniyetle karşılıyoruz ve daha fazla olası işbirliğini dört gözle bekliyoruz” dedi.

GreenFire Energy Inc. CEO’su Joseph Scherer, “GreenFire Energy’nin teknolojisine muazzam bir küresel ilgi ve Tayvan’daki jeotermal enerji projelerine önemli bir talep var. GreenLoop teknolojimiz, Tayvan’ın jeotermal kaynaklarının çoğu için benzersiz bir şekilde uygundur ve projelerimizin jeotermal enerjiyi hızlı ve ekonomik bir şekilde iletmesini sağlayacaktır” dedi.

Johnny C.Y. Liu, Taiteck Co., Ltd. Başkanı, “Tayvan’da GreenFire Energy’yi temsil eden bir şirket olarak, GreenFire Energy ve Taiteck Co., Ltd., Tayvan’daki jeotermal işler için GreenLoop teknolojisini uygulamak üzere bir araya geldi ve projeyi uygulayacak. Taiteck, yerel jeotermal geliştiricileri ileriye doğru cesur bir adım atmaya itecek olan CPC ve GreenFire Energy arasındaki gelecekteki işbirliğinde Tayvan’da jeotermal enerji üretimi için GreenLoop teknolojisinin başarılı bir şekilde kullanıldığını görmekten çok memnun. MOU’nun bu şekilde imzalanması, gelecekteki işbirliği için iyi bir başlangıç,” diyerek konuştu.

Kaynak: ThinkGeoEnergy