Haberler

GreenFire Energy kapalı döngü jeotermal pilot tesisini tamamladı

Green Fire Energy Pilot Proje, Coso, Kaliforniya, ABD, 2019 (kaynak: şirket)
Cannur Bozkurt 21 Haz 2020

GreenFire Energy Inc., dünyanın ilk Kapalı Döngü Jeotermal Enerji pilot tesisini tamamlayarak, nihai raporunu Kaliforniya Enerji Komisyonu'na verdi.

ABD merkezli GreenFire Energy Inc., dünyanın ilk kapalı döngü jeotermal enerji üretimi pilot tesisini tamamladığını duyurdu. Tesis ABD’de Kaliforniya, Coso jeotermal sahasında aktif olmayan bir kuyu kullanılarak gerçekleştirildi. Tesis, Kaliforniya Enerji Komisyonu’nca (MSK) sağlanan 1.48 milyon dolarlık hibe ve diğer fonlardan gelen nakit katkılar ile finanse edildi. GreenFire Energy’nin CEC Kapalı Döngü Jeotermal Pilot Projesi’ne ilişkin kapsamlı nihai raporu artık halka açık.

Proje, GreenFire Energy’nin kapalı döngü teknolojisinin saha ölçeğinde başarılı bir şekilde çalışabileceğini gösterdi ve ayrıca şirketin çeşitli gerçek dünya uygulamalarında teknik performans modellemesini doğrulamak için veriler üretti. Proje alternatif çalışma sıvıları olarak hem su hem de süperkritik CO2 (sCO2) kullanarak ısıyı üretti; bunların her ikisi de sahaya özgü koşullara bağlı olarak performans için optimize edilebiliyor. Proje ayrıca, kapalı döngü jeotermal teknolojinin, atıl jeotermal kuyuları üretken hale getirme kabiliyetini gösterdi ve GreenLoop ™ teknolojisinin geleneksel jeotermal sistemlerin kullanılamadığı sıcak, kuru kaya jeotermal kaynaklarında kullanılmak üzere daha da geliştirildiğini doğruladı.

Rapor, GreenFire Energy’nin kapalı devre teknolojisinin devletin genel olarak yenilenebilir enerji üretimi ve özellikle jeotermal enerji hedeflerine ulaşmasında önemli ölçüde yardımcı olabileceği sonucuna varıyor. Aynı derecede önemli olan, Kaliforniya’nın jeotermal kaynakları, rüzgarın ve güneş enerjisinin kesintisini dengelemek için bölgenin enerji portföyünün daha büyük bir parçası olduklarından yeterli istikrarlı güç sağlayabilir.

MSK’ya sunulan nihai rapor’da detaylandırıldığı üzere projeden çıkarılan temel sonuçlar şunlardır:

  • Kapalı devre teknolojisi, sıcak, derin jeotermal kaynaklarda büyük ölçekli jeotermal projeler için umut vaat eddiyor;
  • Kapalı devre teknolojisi, bazı verimsiz hidrotermal kuyuları verimli hale getirmek için kullanılabilir;
  • Hem su hem de sCO2, kapalı döngü sistemlerinde çalışma sıvısı olarak etkili bir şekilde kullanılabilir, ve;
  • Geçerli teknik varsayımlar ve modelleme kullanılarak çeşitli tekno-ekonomik tam ticari ölçekli sistemler modellenmiştir.

Komiser Karen Douglas, “Kaliforniya Enerji Komisyonu, GreenFire Energy’nin kapalı döngü pilot projesini finanse etmekten ve bu yenilikçi teknolojinin Kaliforniya’daki mevcut jeotermal projeleri geliştirebileceğini ve geleneksel jeotermalin bulunmadığı yerlerde fırsatlar yaratabileceğini öğrenmekten memnuniyet duyuyor” dedi.

Kaliforniya Enerji Komisyonu, ABD’de % 100 temiz enerji elde etmek için bu çabanın temsil ettiği yeni fikir ve yaklaşımlar gerektiğini belirtirken, GreenFire Energy Inc. konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu: “Bu saha ölçekli pilot proje, ‘GreenLoop’ jeotermal ısı taşıma teknolojimizin oluşturulmasına yol açan GreenFire Energy’nin araştırmalarını doğruladı. Kapalı çevrimli jeotermal, geniş ve başka bir şekilde verimsiz, sıcak, kuru kaya kaynaklarından elektrik enerjisi üretimi ve diğer çeşitli yüksek değerli özel uygulamalar için muazzam bir potansiyele sahiptir. Bu pilot projeden elde edilen saha ölçeğinde teknik veriler, bu potansiyeli gerçeğe dönüştürme planlarımızı doğrulamaktadır.”

Kapalı Çevrim Jeotermal Pilot Projesi’ne yönelik daha fazla bilgiye buradan erişebilirsiniz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy