Haberler

GreenFire Energy ve EDC, atıl durumdaki jeotermal kuyuyu canlandıracak

Mahanagdong jeotermal tesisi, Leyte, Filipinler (kaynak: EDC)
Merve Uytun 26 Mar 2021

GreenFire Energy, Filipinler, Leyte'deki EDC'nin Mahanagdong jeotermal tesisinde atıl durumdaki bir jeotermal kuyudan buharın yenilenmesine ve üretilmesine yardımcı olacak.

ABD merkezli GreenFire Energy Inc., Leyte, Filipinler’de Mahanagdong jeotermal tesisindeki kullanılmayan bir jeotermal kuyudan buharı sisteme geri enjekte edecek ve üretecek ticari bir güçlendirme için dünya jeotermal lideri Energy Development Corporation (EDC) ile bir anlaşma imzaladığını duyurdu.

Atıl durumdaki jeotermal kuyu, akış halindeyken kuyudan üretilen yoğunlaşmayan gazların yüksek seviyesinden dolayı kullanılamamıştır. Isı madenciliği sistemi,  2021 sonunda kurulup devreye alındığında bunu düzeltecek ve yüzey sistemi basınç gereksinimlerini karşılayacaktır.

GreenFire GreenLoop, tipik olarak geçirgenlik, su veya basınç eksikliği nedeniyle geleneksel jeotermal sistemlerin etkili bir şekilde çalışamadığı jeotermal kaynaklardan güç üreten patentli, kapalı döngü bir jeotermal enerji sistemidir. GreenLoop’un ilk gösterimi, 2019’da ABD Kaliforniya’daki Coso KGRA’da gerçekleştirildi ve GreenLoop’un verimsiz veya boşta olan jeotermal kuyuları güçlendirebileceğini ve saha ölçeğinde başarılı bir şekilde çalışabileceğini gösterdi. Dünya genelindeki jeotermal kuyuların % 20’den fazlasının başlangıçtan itibaren verimsiz olduğu veya zaman içinde bozulma olduğu tahmin edilmektedir ve ayrıca dünyadaki jeotermal kaynakların yalnızca % 2’sinin geleneksel teknoloji ile karlı bir şekilde kullanılabileceği tahmin edilmektedir. Daha önce, şirketin Kaliforniya’daki Coso jeotermal operasyonlarındaki pilot projesiyle ilgili çalışmalarını bildirmiştik.

Engr. Liberato S. Virata, kıdemli başkan yardımcısı ve EDC’nin Tesis Operasyonları ve Bakım Grubu başkanı konuyla ilgili şöyle konuştu : “GreenFire Energy’nin jeotermal için kapalı döngü yaklaşımına bir süredir bakıyoruz ve ilerlemeyi görmekten mutluyuz. Büyük yeşil alan projelerinde de teknoloji için potansiyel görmemize rağmen, iyi iyileştirmelerin hızlı geri dönüşünü başlamanın en kolay yolu olarak görüyoruz ”

GreenFire Energy ve EDC, diğer verimsiz jeotermal kuyuları ve bu teknolojiyi kullanma potansiyelinin en büyük teknik ve ekonomik fayda sağlayacağı daha az verimli jeotermal alanları analiz etmek için birlikte çalışıyor.

Ek olarak :  “Ülkemizin ihtiyaç duyduğu bu kadar çok ihtiyaç duyulan temiz, güvenilir, istikrarlı gücü tedarik etmemizi sağlayacak atıl jeotermal kuyularımızdan buhar üretebilmek, EDC’nin karbondan arındırılmış ve rejeneratif bir gelecek için işbirliğine dayalı yollar oluşturma misyonunu yerine getirmenin bir parçasıdır.  ” dedi

45. yıl dönümünde EDC, dokunduğu her şeyi – çalışanlarından, topluluklarından, çevreden, müşterilerinden ve hatta GreenFire Energy, Inc. gibi ortaklarına kadar- yükseltmek için yenileyici ortaklıklar kampanyasıyla yeni misyonu hakkında farkındalık yaymaktadır.

“EDC’nin mükemmel potansiyele sahip, ancak geleneksel teknolojiyle çözülemeyen üretim sorunları olan jeotermal kuyu ve kaynaklara yeni çözümler değerlendirme ve uygulama istekliliğini gerçekten takdir ediyoruz. GreenFire Energy Inc. CEO’su Joseph Scherer, dünyanın dört bir yanındaki birçok jeotermal operatörünün benzer ihtiyaçları var, ancak EDC en yenilikçi, bu nedenle onlarla çalışma fırsatına sahip olduğumuz için mutluyuz ”dedi.

Kaynak : ThinkGeoEnergy