Haberler

GRMF, Kenya’da, Baringo-Silali jeotermal projesi için 13 milyon dolarlık sondaj hibesini onayladı

GDC'nin Kenya, Baringo-Silali jeotermal proje sahası Paka'da Kifaru II sondaj kulesi (kaynak: GDC)
Cannur Bozkurt 1 Mar 2019

Jeotermal Geliştirme Şirketi (GDC), Kenya'daki Baringo-Silali jeotermal projesi için 13 milyon dolarlık sondaj yardımı aldı.

Jeotermal Risk Azaltma Araçları (GRMF), Capital FM tarafından bildirildiği üzere, Kenya’da Jeotermal Geliştirme Şirketi’ne (GDC) 1,3 milyar Sh (13 milyon $) ödeneğini onayladı.

Hibe, arama çalışmalarının 2017’de başladığı Baringo-Silali jeotermal projesinde altı kuyunun sondajında değerlendirilmek üzere verildi. GDC tarafından geliştitilen Proje Silali, Paka ve Korosi’nin muhtemel alanlarını kapsamaktadır. Projenin 2030 yılında 300 MW enerji ürtmesi öngörülmektedir.

GRMF tarafından sağlanan fon, her bir potansiyel alanda iki kuyunun sondajına yönelik maliyetlerin yaklaşık yüzde 40’ını ve bu alanlarda gerekli altyapı çalışmasının toplam maliyetinin yaklaşık yüzde 20’sini kapsamaktadır. Hibenin resmi imzalama süreci, Sylvain Degolmal Pazarlama Uzmanı, GRMF ve Afrika Birliği Komisyonu tarafından belirtilecek yakın bir tarihte gerçekleşecektir.

GDC, Baringo-Silali jeotermal projelerinin gelişimini hızlı bir şekilde izlemek amacıyla hibe sözleşmesinin imzalanmasına ilişkin gerekli onayları hızlandırmayı ve almayı taahhüt etti.

2012 yılında kutulan GRMF’in temel görevi, sunduğu risk azaltma araçları yardımı ile, Doğu Afrika’daki jeotermal enerji kaynaklarının geliştirilmesini teşvik etmektir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy