Haberler

Gujarat, Hindistan’daki PDP Üniversitesi güneş jeotermal hibrit santral kurulumunu test etmeyi planlıyor

Enogia, Fransa'dan ORC birimi (kaynak: MEET proje web sitesi)
Cannur Bozkurt 30 Oca 2020

Hindistan'ın Gujarat kentindeki PDPU'daki Jeotermal Enerji Mükemmeliyet Merkezi, okuldaki küçük ölçekli bir jeotermal test santralinin verimliliğini ve enerji üretimini artırmak için yeni bir güneş jeotermal hibrit modelini test edecek.

Yerel olarak bildirildiği üzere, Hindistan’ın Gujarat kentindeki Pandit Deendayal Petrol Üniversitesi’nin (PDPU) Jeotermal Enerji Mükemmeliyet Merkezi (CEGE), geçen yıl kurulan küçük bir jeotermal santralinde enerji üretimini iyileştirmek için güneş-jeotermal hibrit modelini deneyecek.

Plana göre sahadaki enerji üretiminin iyileştirilmesi ve santralin 2020 yılı içerisinde işlevsel olması bekleniyor.

Kullanılması planlanan tasarım, bimodal parabolik kanal toplayıcı üzerine kurulmuştur, bu nedenle CEGE başkanı Prof. Anirbid Sircar; “PCT günde 7 ila 8 saat güneş enerjisi toplayabilirken, jeotermal enerji 24 saat kullanılabilir olacak.” Şeklindeki açıklamasına şöyle devam etti : “Her iki mod da birleştirilmiş güç üretimi için asimile edilecek. Kapasitenin mevcut jeotermal için 20 kw/s’den hibrid modda 50-60 kWh’ye çıkacağına inanıyoruz. ”

Konu, bu hafta PDPU 4. Uluslararası Jeotermal Konferansı oturumunda, hem ulusal hem de uluslararası uzmanların katıldığı etkinlikte açıklandı.

“CEGE, Jeotermal enerjiden yararlanma potansiyeli nedeniyle Hindistan’ın Gujarat eyaletindeki Unai ve Gandhar’ı Dholera ile birlikte destekledi.”, diyor Prof. Sircar. “Unai’deki sıcaklık koşullarının sahadan 100 kWh çıkarması sebebiyle daha iyi olduğu görülüyor.”

İzlanda’daki UNU Jeotermal Eğitim Programından (şimdi UNESCO çatısı altına girdikten sonra GRO GTP olarak adı değiştirildi) Dr. Kunzes Dolma’ya teşekkür ediyoruz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy