Haberler

Güneş PV ve jeotermal kaynaklardan üretilen CO2 emisyonlarının araştırılması

Fort Hunter Liggett, Kaliforniya'da Güneş PV kurulumu (kaynak: flickr / ABD Ordusu Mühendisler Birliği, creative commons)
Cannur Bozkurt 3 Şub 2020

Yakın tarihli bir makalede, güneş pilleri üretme sürecinde CO2 emisyonları incelenip, jeotermal enerji santrallerinin işletimi ile karşılaştırılmıştır. Her iki teknolojinin karşılaştırılmasında ilginç bir yaklaşım ortaya çıkmaktadır.

Yakın zamanda yayınlanan bir bilimsel makalede, Haydarabad’daki Hint Teknoloji Enstitüsü’nde Prof.Dr. Chanrasekharam ve Avustralya Clayton’daki Monash Üniversitesi’nden ortak yazar Prof. G. Ranjith Pathegama, jeotermal enerji santrallerinin ve güneş PV ekipmanının yaşam döngüsünde CO2 emisyonları araştırmalarına yer verildi.

Araştırma, fosil yakıtların kullanımını engellemek ve sera gazı emisyonlarıyla mücadele etmek için yenilenebilir enerji teknolojilerinin bir kombinasyonunun kullanılmasının uygun olduğunu gösteriyor.

Esasen, makale Güneş PV hücrelerinin üretimindeki jeotermal enerji santralinin faaliyetlerine kıyasla CO2 emisyonlarına bakmaktadır.

Fark oldukça dikkat çekici. Güneş pillerinin yaşam döngüsü analizi, bunların üretilmesinde ihtiyaç duyulan malzemenin yanı sıra inşaat, işletme ve hizmetten çıkarma aşamaları sırasındaki çevresel etkileri de incelemiş.

Bu makale incelemenin ardından jeotermal tesislerin faaliyetleri boyunca CO2 emisyonları hakkında iyi bir genel bakış sunmaktadır.

Bu iki teknolojinin karşılaştırılmasında oldukça ilginç bir makale, ancak jeotermal santrallerin inşası sırasında ortaya çıkan CO2 analizi inceleme dışı bırakılmış.

Makalenin tamamına buradan erişebilirsiniz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy