Haberler

Güney Hindistan’da küçük ölçekli jeotermal santral planlanıyor

Hussain Sagar Lake, Telangana, India (kaynak: flickr / ankurp)
Cannur Bozkurt 3 Mar 2020

Bir kömür şirketi ve yerel bir enerji şirketi, birlikte küçük ölçekli bir jeotermal pilot tesis ile Güney Hindistan'ın Telengana Eyaletinde jeotermal enerji potansiyelini araştırmayı planlıyor.

Hindistan Jeoloji Araştırması bilim insanları tarafından yapılan bir araştırmada ve 10 test kuyusunun sondajı sırasında çok fazla sıcak su bulundu. Şimdi SCCL ve TSGenco tarafından, özellikle Pinapaka meclisi seçim bölgesindeki Pagideru ve Khammamthogu köylerinin çevresindeki ormanlardaki kaplıcalarda bu kaynaklardan yararlanma çabaları sürüyor. Bölge, Güney Hindistan’daki Hint Telangana eyaletinin doğu bölgesindeki Bhadradri-Kothagudem’da yer alıyor.

Şirketler, buhar türbinlerinden elektrik üretmekte  kullanılabilecek buhar ve sıcak suya erişmek için yaklaşık 1.600 metre derinliğe kadar kuyu açmayı planlıyorlar.

Singareni Collieries Company Limited veya SCCL, Hindistan’da projeye yatırımcı olmak isteyen devlete ait bir kömür madenciliği şirketidir. Projenin teknik ortağı TSGenco, Telangana Devlet Elektrik Üretim Şirketidir. Her ikisi de en yakın köylere ücretsiz olarak elektrik sağlayacak 20 kW’lık bir pilot tesis planlıyor.

TSGenco ayrıca KSS (Kurumsal Sosyal Sorumluluk) kapsamındaki proje için fonlar da oluşturacak. Bu konuda SCCL ve TSGenco arasında bir Mutabakat Zaptı imzalanması bekleniyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy