Haberler

Güney Yukarı Ren’de jeotermal arama izni

Freiburg im Breisgau / Almanya (kaynak: flickr / geoterranaute, creative commons)
Merve Uytun 3 May 2021

Yerel kamu şirketi Badenova, Almanya'nın Güney Yukarı Ren bölgesinde planlanan bir jeotermal ısıtma projesi için jeotermal arama izni aldı.

Güney Almanya’daki Freiburg (RP) bölgesel konseyindeki Jeoloji, Hammaddeler ve Madencilik Eyalet Ofisi (LGRB), yerel kamu hizmeti veren Badenova’nın bir yan kuruluşu olan WärmePlus’a “Güney Yukarı Ren ”alanında jeotermal arama izni verdi. RP’nin dün açıkladığı gibi, uzman yetkililer ve belediyeler, kamuoyunun kaygılarının taşıyıcıları olarak sürece dahil oldular.

Önümüzdeki üç yıl içinde Badenova, Freiburg, Breisach ve Müllheim arasındaki bölgedeki yeraltının jeotermal potansiyelini keşfetmek ve değerlendirmek istiyor. Bu amaçla, bilinen yerbilimsel veriler değerlendirilir ve Yukarı Ren Rift’teki alt toprağın doğası hakkında yeni veriler modern jeofizik ölçümler kullanılarak elde edilir. Daha sonra derin jeotermal enerji geliştirmek için bir jeotermal proje uygun bir yerde hazırlanacaktır. Amaç, ısı temini için jeotermal enerjiyi kullanmaktır.

Jeotermal enerjiyi keşfetme ve aramada ayrıcalık

Madencilik yasası kapsamındaki izin, şirketin yalnızca izin alanında jeotermal enerjiyi keşfetmesine ve geliştirmesine izin veriyor. Diğer şirketlere bu tür faaliyetler reddediliyor. Ruhsat sahibi, başvuruda belirtilen çalışma programına göre planlı bir keşif yapmak ve sonuçlar hakkında RP’ye yıllık olarak rapor vermek ve araştırmanın ilerleyişini koordine etmekle yükümlü.

Jeofizik ölçümler veya sondaj gibi belirli yerlerde arama çalışmalarına izin kapsamında henüz izin verilmiyor. Bu tür keşif çalışmaları, kamu kurumlarının dahil olduğu ilave onay adımlarını gerektiriyor. RP ayrıca şirketin somut keşif çalışmalarını hazırlamak ve desteklemek için yoğun bir halkla ilişkiler çalışması gerektiriyor.

RP, Badenova’nın son yıllarda Breisgau ve Markgräflerland’da jeotermal enerjinin kullanımına ilişkin kapsamlı çalışmalar yürüttüğüne işaret ediyor. Bu şekilde kazanılan deneyim, mevcut planlama için önemli bir temel oluşturuyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy