Haberler

GÜRİŞ Holding, yatırımlarına devam ederken YEKDEM’den ek süre beklentisi içerisinde

Efeler Jeotermal Elektrik Santrali, (kaynak: Güriş Holding)
Cannur Bozkurt 13 Ağu 2020

GÜRİŞ Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yamantürk, Kovid-19 salgınının neden olduğu olumsuzluklara rağmen Yuvacık Rüzgar Santrali ile EFE 8 Jeotermal Santrali'nin kurulumuna devam ettiklerini söyleyerek, devletin yatırımcılara YEKDEM'de 6-8 aylık ek süre tanıyacağını umduğunu belirtti.

GÜRİŞ Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve GÜRİŞ İnşaat CEO’su Müşfik Yamantürk, Dünya’da yayımlanan röportajında, Grubun yenilenebilir enerji yatırımlarına yönelik durum ve planlarını paylaştı.

Yenilenebilir enerji alanlarından jeotermal, rüzgar ve hidroelektrik enerji santrallerine yaptıkları yatırımlarla ülkenin önde gelen yatırımcılarından olduklarını belirten Yamantürk Türkiye’de rüzgar enerjisinden elektrik üreten oyuncular arasında toplamda 581 MW’lik üretim kapasitesiyle ilk sırada yer aldıklarını vurguladı. Kosova ve Ukrayna’da da rüzgar santralleri bulunan Grubun aynı zamanda altı hidroelektrik santrali ve yedi jeotermal santrali de bulunmakta.

Aydın Germencik’te yapımı devam eden 50 MW EFE 8 jeotermal elektrik santrali olan GÜRİŞ’in sahip olduğu yedi jeotermal enerji santralinin toplam kurulu gücü 210 MW’tır. Yenilenebilir Enerji sektöründe lokomotif olmak ve Türkiye Cumhuriyeti’nin tekniği doğru yapılmış santrallara sahip olmasını sağlamak amacıyla, Kovid-19 salgının olumsuz etkilerine ragmen çalışmalarına devam ettiklerini belirten Yamantürk, sözlerine şöyle devam etti: “Yatırım yaparak hem istihdam sağlıyoruz hem de ülkemizin enerjideki dışa bağımlılığını azaltıyoruz. 63 yılın verdiği tecrübe ve bilgi birikimimizi ülkemiz için kullanmaktan gurur duyuyoruz.”

Kovid-19’un tedarik zinciri üzerindeki olumsuz etkisi yatırımcıları zor durumda bıraktı

Tüm dünyayı etkileyen Kovid-19 salgını nedeni ile tedarik zincirinde yaşanan sıkıntıların, sahadaki çalışmalar ciddi şekilde aksattığının altını çizen Yamantürk, yapımı devam eden enerji santrallerinin tamamlanması ve yıl sonu sonlanacak olan YEKDEM’e başvuru sürecine yetişmesi önünde engel teşkil ettiğini açıkladı. Bu durumun yatırımcıları ciddi sorunlarla karşı karşıya bırakabileceğini hatırlatan Yamantürk, devletin bu süreçte kurulumu devam eden projelere mücbir sebep nedeniyle 6-8 ay ek süre verebileceğini düşündüğünü belirtti.

Yatırımların devam etmesi için teşvik önemli

Yamantürk ayrıca, yenilenebilir enerji projelerinin finanse edilebilmesi için, bu yatırımlara, en az 10 yıl süre ile, Dolar ya da Avro cinsinden alım garantisi sağlanması gerektiğini söyleyerek şu açıklamada bulundu: “Aksi takdirde yatırımlar devreye giremez ve Türkiye’nin cari açığını düşürecek projeler hayata geçmemiş olur. Ayrıca unutulmamalı ki, YEKDEM sürecinden yararlanarak hayata geçirilen projeler, destek dönemi sonunda serbest piyasaya çalışıp, enerji arz güvenliğini sağlayacaktır”.

31 Aralık 2020’de bitecek mevcut Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM), yalnızca jeotermal sektörü için değil, tüm yenilenebilir enerji sektörü için soru işareti olmaya devam etmektedir. Kovid-19 salgının olumsuz etkileri ise tüm sektörü sıkıntıya sokmuş, bu nedenle Mayıs ayı içerisinde 8 sivil toplum kuruluşu bir araya gelerek, problemlerini ve çözüm önerilerini de içeren bir basın bildirisi paylaşmıştı.

Kaynak: Dünya