Haberler

GÜRİŞ’den Aydın’da çürük yumurta kokusunu bitirme hedefli proje

Gürmat Efeler Jeotermal Santrali
Cannur Bozkurt 2 Eyl 2019

Aydın’da bulunan jeotermal enerji santrallerinin soğutma kulelerinden buharla birlikte çıkarılan, çevreye çürük yumurta kokusu yaydığı ve zarar verdiği gerekçesiyle çevrecilerin tepkisini çeken hidrojen sülfür gazının (H2S) imha edilmesi için GÜRİŞ Holding A.Ş. devrim niteliğinde bir proje geliştirdi.

GÜRİŞ Holding A.Ş. tarafından, Aydın’da jeotermal enerji santrallerinden çıkan ve çürük yumurta kokusuna neden olan hidrojen sülfür gazının (H2S) çevreye etkisini yok etmek için önemli bir proje geliştirildi.

Projenin başarılı olması halinde, hidrojen sülfür soğutma kulelerinden buharla birlikte değil, katı halde çıkarılacak. Elde edilen madde bertaraf firmaları tarafından yok edilecek.

Projenin başarılı olması halinde, hidrojen sülfür gazı soğutma kulelerinden buhar aracılığıyla değil, katı halde çıkarılarak kapalı bir sistemin içinde toplanacak. Elde edilen madde, bertaraf firmaları tarafından imha edilecek. Böylece gaz, buhar yoluyla çevreye yayılmadığı için kötü koku önlenmiş olacak.

Dünyada ilk kez deneneceği söylenen projenin, başarılı olması halinde JES’lerde kullanımının yaygınlaştırılacağı öğrenildi. Önümüzdeki aylarda denenmeye başlanacak olan projenin kesin sonucu Kasım ayında belirlenecek.

İnsana verdikleri değer çerçevesinde bu tür araştırma ve uygulamaları devamlı olarak takip ettiklerini belirten firma yetkilileri, “H2S gazı ölçümlerinin düzenli olarak yapıyoruz ve ölçüm değerleri Ulusal ve Uluslararası limit değerlerin çok altında. Ancak H2S’in doğal özelliği nedeniyle oluşan, yayılma mesafesi 500 metreyi geçmeyen ve özellikle rüzgarlı havada hissedilen kokudan duyulan rahatsızlıkları bildiğimiz için bu araştırmaları yapıyoruz. Projenin başarılı olması halinde kokuyu da önlemiş olacağız” açıklamalarında bulundu.

Kaynak: Aydın Kulis