Haberler

Gürmat, Efe 9 Jeotermal Elektrik Santrali için çalışmalara başladı

Gürmat, Efeler 3 JES, Aydın
Cannur Bozkurt 19 Tem 2019

Güriş Grubu’nun bünyesinde yer alan Gürmat Elektrik Üretim A.Ş., Germencik Mesudiye Mahallesi mevkiinde Efe 9 jeotermal enerji santrali kurulumu için çalışmalara başladı.

Aydın’da toplam 210 MW’a ulaşan kurulu gücü bulunan Güriş Grubu’nun bünyesindeki Gürmat Elektrik Üretim A.Ş. tarafından Germencik Mesudiye Mahallesi mevkiinde Efe 9 JES kurulması planlanıyor.

Efe 9 JES Projesi kapsamında, 3’ü yedek olmak üzere 29 adet üretim, 6 adet ise reenjeksiyon kuyusu planlanıyor. Santralin üretim kapasitesi için öngörülen güç ise 36 MWe.

Aydın Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde yapılan duyuruya göreyse, projeyle ilgili olarak 25 Temmuz’da İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu toplantısı yapılacak.

Projenin işletmeye geçmesi ile birlikte yılda 288 milyon kWh elektrik üretimi hedefleniyor. Yaklaşık 68 bin kişinin yıllık elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek kapasitede olması planlanan 36 MWe’lik Efe 9 JES projesinin inşaat döneminde 360, işletme aşamasındaysa 10 kişinin istihdam edilmesi öngörülüyor. Kurulu JES gücüyle Türkiye’de birinci ve Avrupa’da ikinci sırada yer alan Güriş, Aydın’da 1 adet yapım aşamasında ve 4 adet planlanan JES yatırımları tamamlandığında toplamda 397 MW kapasiteye ulaşacak.

Kaynak: Aydın Hedef