Haberler

Hakkari’nin jeotermal kaynakları değerlendiriliyor

Hakkari İÖİ, sondaj alanı inceleme anı (kaynak: haber görseli)
Cannur Bozkurt 25 Mar 2020

Hakkari İÖİ Genel Sekreteri ve Vali Yardımcısı Mustafa Duruk, jeotermal kaynaklarının değerlendirilmesi amacıyla sondaj çalışmalarının yapılcağı bölgede incelemelerde bulundu.

Hakkari İl Özel İdaresi (İÖİ) Genel Sekreteri ve Vali Yardımcısı Mustafa Duruk, jeotermal kaynaklarının değerlendirilmesi amacıyla başlatılan ve Hakkari kent merkezine 50 km uzaklıkta bulunanBoybeyi ile Sarıtaş köyü arasında planlanan sondaj çalışmalarını inceleyerek, konuya ilişkin bilgi aldı.

Duruk, inceleme sonrası yaptığı açıklamada, jeotermal sondajın gerçekleştirildiği 5 bin metrelik alanda 2 otel, 2 yüzme havuzu ve fizik tedavi rehabilitasyon merkezinin inşa edileceğini belirtti.

Bölgede 20 dönümlük alana sıcak su ile ısıtılacak seraların kurulacağı haberini de paylaşan Duruk, projenin kentin turizmi açısından önemli bir proje olacağını ifade etti.

Bölgede çalışmalar iki yıl önce başladı. Hakkari Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Nuri Bodur öncülüğünde, bölgedeki mevcutsıcak suların derinlikleri, özellikleri ve potansiyelinin belirlenmesi amacıyla yürütülen çalışmalarda tespit edilen jeotermal kaynakların tarım, turizm, sağlık ve ısıtma gibi alanlarda kullanılması hedeflenmekte.

Hakkari, gökyüzüne uzanan yüksek ve haşmetli dağları, derin vadileri, buzullu göl ve dorukları, yüksek şelaleleri, rengarenk ot ve çiçeklerle bezenmiş Alpin çayırları , devamlı karlarla kaplı yüksek zirveleri, yazın koyun ve kuzu sürülerinin meleştiği soğuk sulu serin yaylaları ile dağcılık, su ve kara avcılığı, kış sporları, doğa yürüyüşü ve raftingin rahatlıkla yağılabileceği turizm açısından zengin doğal kaynaklara sahip bir ildir.

Kaynak: Hakkari Objektif Haber