Haberler

Hamburg, bölgesel ısıtma planları için jeotermal kaynaklarını değerlendirmek istiyor

Hamburg limanı şehir görüntüsü (kaynak: flickr / 146128593 @ N04, kamu malı)
Cannur Bozkurt 29 May 2019

Hamburg kentinde yerel kamu hizmeti kuruluşu Hamburg Energie, gerekli federal fonlamayı alırsa, bölgesel ısıtma sistemini Kuzey Almanya'nın jeotermal enerji için en büyük projesi ile genişletmek istiyor.

Yerel kamu hizmeti kuruluşu Hamburg Energie tarafından yürütülen büyük proje, kentsel ısı arzının sağlanmasında öncü olmayı hedefliyor. Hamburg Wasser iştiraki, jeotermal santral ve büyük bir akifer depolama tesisi ile Wilhelmsburg’daki enerji deposunun çevresindeki bölgesel ısıtma sistemini genişletmeyi planlıyor. Proje, Kuzey Almanya’nın potansiyel olarak en büyük jeotermal enerji projesi.

Hamburg Energie Genel Müdürü Michael Prinz’in söylemine göre ön koşul olarak, Federal Ekonomi ve Teknoloji Bakanlığı’nın enerji geçişi için “gerçek laboratuarlar” dizisinde 80 milyon Euro’luk projeyi desteklemesi gerekmekte.  WELT: “70.000 nüfuslu Wilhelmsburg’da, hem mevcut binalarda hem de gelecekte inşa edilecek olanlarda, , tamamen entegre bir üretici tesisden ısı sağlamak ve aynı zamanda kuzey Almanya’daki jeotermal enerji kapısını açmak için eşsiz bir fırsat.”

Hamburg Energie, Federal Ekonomi Bakanlığı’nın enerji geçişini teşvik etmek için ülke çapında başlatmak istediği ilk dört gerçek laboratuardan birine başvurdu. Wilhelmsburg’daki projede sözleşme imzalanırsa, yatırımın dörtte birinden fazlası federal hükümet tafaından karşılanabilir. Prinz, “Gerçek laboratuar aracılığıyla, ilk kez yapılacağı gerçeği çerçevesinde ek maliyetlerin oluşabileceği jeotermal projemiz için başlangıç ​​finansmanı almak istiyoruz. Operasyonda, proje daha sonra hiçbir fon sağlamadan 40 yıl boyunca kendi kendini destekleyecektir” dedi.

Energiebunker, Hamburg’un 2006’dan 2013’e kadar gerçekleştirdiği Uluslararası Yapı Fuarı’nda (IBA) ortaya çıktı. Eski bir sığınağı, elektrik ve yerel ısı üretimi ve depolanması için kombine çevrim santraline dönüştürüldü. Binanın cephesinde güneş enerjisi sistemleri kurulu ve iç kısımda, hepsinden öte, büyük bir sıcak su depolama tankı ve elektrik ile ısıyı birleştiren kombine bir ısı ve enerji santrali bulunmaktadır.

Planlanan sondaj sahası için 7.500 metrekare olacak

IBA’dan sonra, Hamburg Energie, Wilhelmsburg’da ısı ve elektrik tedarikini ekolojik olarak sürdürülebilir bir temelde tutmak için enerji deposunu ticarileştirdi. Hamburg Energie’deki ısıtma şebekesi başkanı Joel Schrage, “Enerji sığınağının bölgesel ısıtma ağı şu anda yaklaşık 1700 daireye ve ek ticari alana sahip. Diğer tüm enerji kaynakları ile tam rekabet halindeyiz. Biz açık bir bölgesel ısıtma şebekesiyiz ve ayrıca sanayiden atık ısı veya çatıdan gelen güneş enerjisi gibi üçüncü taraflardan gelen ısıyı da değerlendirebiliyoruz.” dedi.

Hamburg Energie on yıldır jeotermal proje üzerinde çalışıyor. Hamburg Energie Üretim Müdürü Thomas-Tim Sävecke, “Yerin derinliklerinden gelen jeotermal enerji, sadece Güney Almanya’da değil, özellikle Kuzey Almanya’da da büyük bir potansiyele sahiptir. 3500 metre derinliğindeki sondajımızla 130 derecelik jeotermal ısıyı doğrudan bir ısı pompası kullanmadan değerlendirmek istiyoruz. Gerçek laboratuvar süresince, aynı zamanda, sekiz megawatt enjeksiyon ve beş ila altı megawatt ekstraksiyon kapasitesine sahip 20 gigawatt depolama kapasitesinde bir akifer depolama tesisi kurmak istiyoruz.” dedi.

Sävecke sözlerine şöyle devam etti: “Planlanan sondaj sahası, Wilhelmsburger adasının kenarında. Şantiye için yaklaşık 7.500 metrekareye ihtiyacımız var. Wilhelmsburg’da jeotermal proje 2020’de uygulamaya başlayabilir ve 2023 yılına kadar tamamlanabilir. Bugüne kadar Kuzey Almanya’da türünün en büyüğü ve gerçek bir laboratuvar olacaktır. Hamburg’dakiler de dahil olmak üzere diğer jeotermal projeler Hamburg Energie’nin santrali gerçekleştirmesini bekliyorlardı. Bu konuda öncü projemiz elimizde.”

Kaynak: ThinkGeoEnergy