Haberler

Hamburg şehri jeotermal potansiyeli, Kuzey Almanya için potansiyel bir kaynak

Hamburg limanı şehir görüntüsü (kaynak: flickr / 146128593 @ N04, kamu malı)
Cannur Bozkurt 13 Ağu 2020

Almanya'nın Hamburg şehrinin, Kuzey Almanya'daki diğer projeler için bir model olabilecek iddialı bir projede, ısıtma tedariki için kullanmayı planladığı jeotermal kaynaklar üzerinde oturduğuna inanılıyor.

Almanya Hamburg’dan yerel haberler, Elbe Nehri’nde bulunan Wilhelmsburg adasının 3.500 metre altında bir hazinenin yattığını bildirdi. En azından sismik çalışmaların gösterdiği sonuç bu yönde. Hamburg Energie Genel Müdürü Michael Prinz’e göre, bir gün birçok Wilhelmsburger’e rejeneratif ısı sağlanabilecek kadar sıcak kaynak mevcut.

Prinz konuya ilişkin şöyle konuştu: “Büyük bir güneş enerjisi sistemimiz var, endüstriyel atık ısımız var, biyometan kombine ısı ve enerji santrallerimiz var, enerji bunkerinde devasa bir sıcak su tankımız var. Bu yenilenebilir ısıtma konseptini tamamen tek bir yerde yaşatmak için gerçekten sadece jeotermal enerjiden yoksunuz” dedi.

Federal Ekonomi Bakanlığı’nın geçen yıl “enerji geçişi için gerçek bir laboratuvar” olarak adlandırılan, ancak tek jeotermal projesinin bir parçası olarak finansman vaat ettiği, ülke çapında 20’den biri olan tam da bu özel kavramdır. Finansmanla ilgili karar önümüzdeki günlerde verilmelidir.

Jeotermal enerjide her başlangıç ​​pahalı olduğu için finansmana ihtiyaç vardır. Thomas-Tim Sävecke, ilk kuyunun tek başına 17 milyon Euro’ya (19 milyon $) mal olacağını söyledi: “Sadece sismik araştırmalarımız var. Şimdiye kadar verileri yorumladık ve gerçekten orada ne olduğunu bilmek için orada olmalıyız, sondaj yapmalıyız. Aradığınızı bulursanız, ikinci bir sondaj da gerekecektir. Dolayısıyla, yaklaşık 30 milyon Euro’luk bir bütçeden bahsediyoruz.”

Suyun 3.500 metrede 130 santigrat derece olduğu varsayılmaktadır. “Aldığımız akışkanı ikinci kuyu ile yeraltına tekrar ileteceğiz, bu yüzden yeraltında hiçbir değişiklik olmayacak”.

“Öngördüğümüz potansiyelde bir jeotermal kuyunun 40 ila 50 yıl arasında yenilenebilir enerji sağlayacağını varsayıyoruz. Ve 10 megawatt’ın üzerinde bir termal çıktı bekliyoruz.” Sistemin işletme maliyetleri düşük olduğundan, uzun hizmet ömrü boyunca yeryüzünden gelen ısı, fosil üretimine kıyasla rakipsiz derecede ucuz ve CO2-nötrdür.

Daha fazla Wilhelmsburg halkı için CO2 nötr ısı

Wilhelmsburg’daki yaklaşık 2.000 haneye şu anda sığınaktan ısı sağlanıyor. Prinz, jeotermal enerji ile, hızla büyüyen bölgede mümkün olduğunca çok sayıda sakinin CO2-nötr ısı alabilmesi gerektiğini söylüyor. “Rejeneratif yerel ısı tedariği ile bölgeyi açıyoruz. Özel olan da bu: Mevcut ve yeni binaların bulunduğu kapalı bir alan – Wilhelmsburg aslında Almanya’daki birçok şehir için bir plandır.”

Sävecke, jeotermal enerjiyi kullanma olasılıklarının özellikle kuzeyde iyi olduğunu söylüyor. “Biz burada Kuzey Almanya Ovası’ndayız. Ve bu ova, tüm Almanya’daki en büyük jeotermal potansiyele sahip. Wilhelmsburg projesinin bir sonucu olarak, birçok belediye kendi aralarında benzer jeolojik koşullar bulup bulamayacaklarını düşünebilir. Ve artık sıfırdan başlamalrına da gerek olmayacak.”

Şimdiye kadar jeotermal projeler herkesin kendi sorunlarını çözme eğiliminde oldu ”. Sadece Stadtwerke München zaten başka yollara gitti. “Münih halkı bunu çok sistematik bir şekilde yapan ilk ve tek örneğimiz.”

Prinz, “Bu, Almanya’nın tamamında en çok araştırılan proje” diye garanti ediyor. Yukarıdan hiçbir şey yapamazsın. Ne bulabileceğimizi görmek için gerçekten yeraltına bakmalıyız. Ancak aşağıda hiçbir şey bulamama riskimiz var. Şehir bu riski tek başına kaldıramaz. Bu aynı zamanda gerçek bir araştırma ve bu nedenle finansmana ihtiyaç duymakta.”

Kaynak: ThinkGeoEnergy