Haberler

Hawaii, Puna jeotermal santralini tam kapasiteye döndürme planı

Puna Jeotermal Enerji Santrali, Big Island, Hawaii'deki sondaj kulesi (kaynak: betterplace.com)
Merve Uytun 11 Nis 2021

Puna Geothermal Ventures, Hawaii'deki Puna jeotermal enerji santralini 2021 yılı sonuna kadar tam kapasiteye geri döndürmeyi hedefliyor.

Hawaii Big Island’daki jeotermal enerji santralinin operatörü Puna Geothermal Venture, mevcut 20 MW’dan tam kapasiteye geri dönme planlarını açıkladı.

2018 yılında, yakındaki bir volkanik patlamadan kaynaklanan lavın yaklaşması ile tesis, güvenlik nedeniyle kapatılmıştı. Kasım 2020’de tekrar faaliyete geçti.

Dün düzenlenen sanal topluluk toplantısı ile şirket, 38 MW’lık tam kapasiteyi yıl sonuna kadar tekrar işletmeye alma planlarını açıkladı.

Ayrı bir haberde, eyalet Kamu Hizmet Komisyonu’nun, değiştirilmiş bir Enerji Satın Alma Anlaşması kabul edilmeden önce güncellenmiş bir Çevresel Etki Çalışması talep ettiği bildirildi. Eyalet Çevre Kalite Kontrol Dairesi’nin Eylül 2020’de aldığı bir karar, hava izni yenilemesi için yeni bir yeni veya tamamlayıcı çevre incelemesine gerek olmadığını belirledi. Yine de bazı yerel muhalefet vardı.

Yeni değiştirilmiş PPA, devlet kuruluşu tarafından PGV’ye ödenen oranı sabitleyecek ve artık petrol fiyatıyla bağlantılı olmayacak şekilde ayarlandı. Ek olarak, PPA, tesisin mevcut kapasitesine 8 MW daha eklenmek üzere anlaşmanın genişletilmesini gördü.

Kaynak : ThinkGeoEnergy