Haberler

Hawaii’deki lav akıntıları, Puna jeotermal santralinin iki kuyusunu kapladı

Lava smoke over Puna Geothermal Plant, Hawaii - 30 May 2018 (source: YouTube/ Big Island News)
Eren Günüç 31 May 2018

Ormat Technologies tarafından yapılan bir güncellemede, lav akıntılarının Hawaii Big Island'daki Puna Jeotermal Santrali'nin iki kuyusunu tamamen kapladığı, trafo merkezi ve bir depoyu yok ettiği bildirildi. Puna Jeotermal Santrali'nin bundan sonra şebekeye güç sağlayabileceğini düşünülmüyor.

Hawaii’de devam eden lav akıntıları ile birlikte Ormat Technologies, dün Hawaii’nin Büyük Ada’sındaki Puna jeotermal tesisinin etrafındaki durum hakkında bir güncelleme daha yayınladı.

Yaklaşan lav nedeniyle, Puna kompleksinin trafo merkezi ve bir sondaj kulesinin depolandığı bitişik bir depo lavlar altında yandı.  Yok olan yerler sigorta kapsamında olup, yeni bir trafo inşasının uzun sürmesi ve HELCO’nun nakil hatlarının hasar derecesine bağlı olarak şirket, Puna kompleksinin işletmeye devam edip şebekeye güç sağlayabileceğini düşünmüyor.

Lavlar santralin ana erişim yolunu kapladı ve santrale ulaşımı bloke etti. Ama alternatif erişim yolları şu anda açık.

28 Mayıs’ta açıklandığı üzere, yaklaşan lav iki jeotermal kuyuyu tamamen kapladı. Şirket, bu aşamada gelecekteki işlevselliğe verilen zararın kapsamını bu aşamada değerlendiremiyor. Lav halen akmaya devam ediyor ve Puna tesisinin diğer kuyularına da ulaşabilir.

Kaynak: Ormat release, ThinkGeoEnergy aracılığıyla