Haberler

Hawaii’deki Puna jeotermal enerji santralinde, bu ay yeniden üretim planlanıyor

Hawaii, Big Island, Puna Jeotermal Santrali'nde sondaj kulesi (kaynak: betterplace.com)
Cannur Bozkurt 11 Eyl 2020

Puna Geothermal Venture, Hawaii'deki Puna jeotermal enerji santralini önümüzdeki hafta (Eylül 2020 ortasından sonuna kadar) yeniden işletmeye alacağını duyurdu.

Yerel haberlerde duyurulduğu üzere, Hawaii Adası’ndaki Puna Geothermal Ventures’ın Puna jeotermal enerji santralinin Eylül 2020 sonunda yeniden işletmeye almayı planladığı bildirdi.

2018 yılında adada meydana gelen volkanik patlama sırasında, santralin kendisi değil, ancak altyapının bir kısmı kısmen tahrip olmuştu.

Geçtiğimiz hafta, Puna Geothermal Venture santrali yeniden işletmeye alma planını açıkladı. Şirket ayrıca komşularını ve yerel halkı bilgilendirmek için sanal topluluk toplantıları düzenleyecek.

Puna Kompleksi, Hawaii’nin Big Island bölgesinde, özel olarak kiralanmış arazide yer almaktadır. Kompleks, jeotermal kombine çevrim ve hava soğutmalı ikili sistemleri kullanan iki enerji santralinden oluşmaktadır. Her iki santralin de üretim kapasitesi toplam 38 MW olup, ilk santral 1993’te ticari işletmeye, ikincisi ise 2012’de ulaşmıştır. (Kaynak: Ormat Technologies).

Tesis, 2018’deki volkanik aktiviteden bu yana çalışmıyor. O zamandan beri iki yeni kuyu açıldı ve santralin kapasite artırımına yönelik bir program da devam ediyor. Kapanmadan önce, jeotermal santral Hawaii Adası’ndaki elektriğin % 31’ini karşılamaktaydı.

PGV önümüzdeki hafta işletmeye almayı planladığı santralde, yıl sonuna kadar 29 MW elektrik üretecek şekilde kademeli bir geçiş öngörüyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy