Haberler

Hawaii’deki Puna jeotermal santrali yeni PPA kapsamında genişletilecek

Hawaii, Big Island, Puna Jeotermal Santrali'nde sondaj kulesi (kaynak: betterplace.com)
Cannur Bozkurt 10 Oca 2020

Puna Jeotermal Girişimi ile HELCO arasında yeni bir Elektrik Satın Alma Anlaşması uyarınca, Puna JES, enerji üretim kapasitesini 38 MW'tan 46 MW’a genişletilecek.

Hawaii News Now tarafından yıl sonundan önce bildirildiği üzere Hawaii’nin Büyük Adasındaki Puna jeotermal enerji santralinin kurulması ve işletilmesi için çalışmalar devam etmektedir.

Operatör olan Puna Jeotermal Girişimi, Mayıs 2018’de başlayan volkan patlamasıyla kuyuların terkedilmesi veya lav tarafından kapatılmasından sonra normal faaliyetlerine devam etmeyi ve 2020’nin başlarında elektrik satmaya başlamayı planlıyor.

Lav akışı, Puna’daki 700’den fazla evi ve şirketin kuyularını tahrip etti, tesisin kuyularını kapladı ve jeotermal santrale erişimi kesti.

Şirket, Ekim 2019’da yeniden üretim yapmaya başladı. Operasyonlara geri dönmek, şirketin elektrik üretmesine ve Hawaii Electric Light Co. (HELCO) tarafından işletilen şebekeye göndermesine izin verecekti. Yeni bir Elektrik Satın Alma Anlaşması şu anda her iki şirket için de görüşülmektedir.

HELCO, devlet Kamu Hizmetleri Komisyonu ile düzeltilmiş PPA’nın onayını beklemektedir.

Yeni PPA sabitlenecek ve artık HELCO müşterileri için petrol fiyatına bağlı olmaksızın daha istikrarlı bir fiyatlandırma sağlayacaktır.

Yeni anlaşmanın ilginç kısmı, PGV’nin 8 MW’lık ilave kapasite sağlamayı kabul etmesidir. Bu yükseltme, Hawaii için jeotermal tesisinin olumlu rolünü vurgulayarak daha fazla tasarruf sağlayacaktır.

PGV’nin sahibi Ormat Technologies Inc.’in genel müdürü Isaac Angel, “Hawaiian Electric ve Hawaii Electric Light ile uzun ve başarılı bir iş birliğinden memnun kaldık ve jeotermal gücü desteklediği için minnettarız” diyerek sözlerine şöyle devam etti: “Hawaiian Electric ile iş ortaklığı yapmaktan ve Hawaii’nin temiz enerjiye ve sera gazı emisyonlarını azaltma taahhüdünü sağlamaktan gurur duyuyoruz. Hawaii, elektrik üretiminin yüzde 100’ünü yenilenebilir kaynaklardan elde etme hedefini sürdürmeye devam ederken, PGV bu bölgede uçucu fosil yakıt fiyatlandırmasından etkilenmeyen, giderek daha büyüyen bir yenilenebilir enerji kaynağıdır.”

Mevcut anlaşmanın süresi 2027’de sona eriyor ve PGV’nin 2022’de yenilenmesi tamamlandığında değiştirilen anlaşma yerine getirilene kadar yürürlükte kalacak.

Kaynak: ThinkGeoEnergy