Haberler

Hırvatistan dört jeotermal arama lisansı için yeni bir ihale duyurdu

Hırvatistan'dan ihale arama sahaları haritası, Haziran 2020 (kaynak: CHA)
Cannur Bozkurt 5 Haz 2020

Hırvat Hidrokarbon Ajansı, toplam 50 MW jeotermal enerji üretim kapasitesi potansiyeline sahip dört jeotermal arama sahası için bir ihale duyurusu yaptı.

3 Haziran’da yapılan bir açıklamada, Hırvat Hidrokarbon Ajansı, enerji amaçlı jeotermal potansiyelin keşfi için yeni bir ihale açacağını açıkladı. Dört arama sahası, önemli bir jeotermal potansiyelin zaten kanıtlanmış olduğu Drava vadisinin coğrafi bölgesinde bulunuyor.

Bu nedenle yatırımcılara elektrik üretimi, tüm yerlerin toplam potansiyeli yaklaşık 50 MW elektrik ve toplam alanı 207 km2 olan Ernestinovo, Lunjkovec-Kutnjak, Legrad-1 ve Merhatovec arama alanları ihale edilecek.

Arama bölgelerinin potansiyeli, gelecekteki yatırımcıların riskini ve maliyetlerini büyük ölçüde azaltacak, petrol ve gaz arama ve üretimi için açılan daha önceki kuyularla tanımlandı.

Elektriğe ek olarak, jeotermal enerji, gelecekteki yatırımcıların bölge halkı ile işbirliği içinde, elektrikten, bölgesel ısıtmadan, jeotermal suyun seraları ısıtmak için kullanıldığı tarıma üretim imkânı sağladığı bölgesel ısıtmada büyük bir potansiyele sahip.

Yeni ihale duyurusu hakkında yorum yapan Hırvat Hidrokarbon Ajansı Başkanı Marijan Krpan, jeotermal enerjinin fosilden yenilenebilir enerji kaynaklarına sembolik bir geçiş olduğunu, çünkü hidrokarbonların değerlendirilmesinde edindiği bilgi ve deneyimi kullandığına dikkat çekti.

Krpan: “Hırvatistan kurum içi bilgi ve deneyime ve aynı zamanda ekonomimizin ve topluluğumuzun en çok yararlanacağı yenilenebilir kaynaklara yönlendirmemiz gereken doğal potansiyellere de sahiptir.” dedi.

Hırvatistan, Avrupa kıtasının geri kalanından neredeyse iki kat daha büyük olan yüksek bir jeotermal gradyana sahip.

Jeotermal kaynaklardan elektrik üretimi temiz ve yenilenebilir, ancak aynı zamanda istikrarlıdır; hava koşulları güç üretimini etkileyemez, enerji santralleri kapasite faktörü ile 7/24 çalışır. Elektrik üretimine ek olarak, jeotermal enerjinin en büyük potansiyeli, Hırvat şehirlerinin ve ilçelerinin de büyük ilgi gösterdiği ısıtma projelerinde değerlendirilebilir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy