Haberler

Hırvatistan, Virovitica-Podravina’nın jeotermal araması için sözleşmeler imzalandı

Hırvatistan'daki Turboden'in Velika Ciglena jeotermal enerji santrali (kaynak: Turboden)
Merve Uytun 4 Haz 2022

Hırvatistan'ın Virovitica-Podravina İlçesindeki Slatina, Orahovica ve Nova Bukovica kasabalarının jeotermal keşfi için sözleşmeler imzalandı.

Hırvatistan’daki Virovitica-Podravina İlçesi Valisi Igor Androvic, “Virovitica-Podravinca İlçesindeki jeotermal potansiyelin araştırılması” projesiyle ilgili olarak 568.000 HRK (yaklaşık 81.000 USD) değerinde dört grup sözleşme imzaladı. Daha spesifik olarak, bu, Slatina, Orahovica ve Nova Bukovica kasabaları için bir jeotermal potansiyel değerlendirmesi başlatır ve bu veriler, sonunda ilçenin jeotermal potansiyelinin genel bir değerlendirmesi için kullanılacaktır.

“Virovitica’dan sonra Slatina, Orahovica ve Nova Bukovica bölgelerinin jeotermal bilgisine bir adım daha yaklaştık. Bu proje tamamlandığında, sera üretimi, turizm geliştirme yoluyla tarıma yatırım yapma olasılığının yanı sıra elektrik üretimi ve doğrudan ısı kullanımı potansiyelini açan Virovitica-Podravina İlçesindeki jeotermal potansiyelin temelini ve bilgisini alacağız. ” Androvic imza sırasında söyledi.

Geoda Consulting’den direktör Zelja Sladovic ve Energy Institute Hrvoje Pozar’dan direktör Drazan Jaksiç ile sözleşmeler imzalandı.

Kaynak: ThinkGeoEnergy