Haberler

Hırvatistan’da ihale için belirlenen dört jeotermal arama alanının tamamı için teklifler

Hırvatistan'dan arama sahaları ihale haritası, Haziran 2020 (kaynak: CHA)
Cannur Bozkurt 6 Eyl 2020

Hırvatistan'ın Hidrokarbon Dairesi, ihaleye çıkardığı dört jeotermal arama lisansı için dokuz teklif aldı. Sonuçlar değerlendirildikten sonra ilan edilecek.

1 Eylül 2020 Salı günü, Hırvatistan’ın Hidrokarbon Ajansı’nca gerçekleştirilen ve Slavonia, Podravina ve Medimurja bölgesindeki dört arama sahası için jeotermal kaynakların araştırılmasına izin veren ihale tamamlandı. İhale Komisyonu, teklif edilen tüm araştırma alanları için yedi farklı teklif sahibinden dokuz teklif aldığını duyurdu.

Daha önce yapılmış olan petrol ve gaz arama çalışmaları nedeniyle, alanların jeotermal potansiyeli zaten tespit edilmişti. Bu durum, gelecekteki yatırımcılar için riskleri ve geliştirme maliyetini azaltmakta. Dört bölgenin tamamı için elektrik üretim potansiyelinin toplamda 50 MW civarında olması beklenmekte.

Bir sonraki adım, alınan teklifleri değerlendirmek, ancak ihalenin zorlu zamanlara rağmen tam bir başarı olduğu, çünkü ilan edilen tüm lokasyonlar için teklif alındığı ve başvuru sahiplerinin jeotermal projeler geliştirme konusunda tecrübeli saygın yerli ve yabancı şirketler olduğu bildirildi.

Hidrokarbon Ajansı, Komisyon alınan teklifleri değerlendirdikten sonra, potansiyel yatırımcılar ve önerilen projeler hakkında ayrıntıları sunacak.

Petrol ve gaz arama ve kullanımı için açılan kuyularda jeotermal potansiyelin belirlendiği alanlarda çalışma yapılacağı göz önüne alındığında, enerji geçişinin amiral gemisi olma potansiyeline sahip olan Hırvatistan’daki bu projelerdir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy