Haberler

Hırvatistan’da Slavonia, Podravina ve Medimurje’de yeni jeotermal projeler

Hırvatistan'da Turboden, Velika Ciglena jeotermal enerji santrali (kaynak: Turboden)
Cannur Bozkurt 22 Eki 2020

Hırvat Hidrokarbon Dairesi, Hırvatistan'ın Slavonia, Podravina ve Medimurje bölgelerindeki üç şirkete dört bölge için jeotermal arama lisansları verdi.

Hırvatistan Ekonomi ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanlığı, Oie Hrvatska tarafından bildirildiği üzere Slavonia, Podravina ve Medimurje bölgesindeki dört jeotermal arama alanı ilgili kararlar aldı.

Legrad-1 arama alanında jeotermal akışkanın enerji amaçlı arama ruhsatı, GEO POWER ENERGY DEVELOPMENT doo (Zagreb) şirketi tarafından alındı. Ayrıca, ENSOLX doo (Zagreb) şirketi, “Ernestinovo” ve “Merhatovec” keşif alanlarında iki arama izni alırken, “Lunjkovec-Kutnjak” keşif alanındaki jeotermal akışkan arama ruhsatı BUKO TERMAL şirketine verildi.

Hidrokarbon Ajansı bu yıl Haziran ayında jeotermal akışkan arama ihalesini, yedi farklı teklif sahibinden dokuz teklif alınan dört arama alanında enerji amaçlı olarak açıklamıştı. Jeotermal Araştırma İhaleleri Yürütme Komisyonu, alınan teklifleri inceleyerek değerlendirdi ve Kanun uyarınca izinlerin tahsis edilmesi için Ekonomi ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanlığı’na öneri sundu.

Firmaların rekabet ettiği projeler, öncelikle sürdürülebilir, temiz ve en önemlisi istikrarlı elektrik üretimine katkı sağlayacak jeotermal enerji santralleridir.

Hidrokarbonlar Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Marijan Krpan, bu ihalelerin jeotermal projelerin enerji geçişinde önemli bir rol oynayabileceğinin açık bir göstergesi olduğunu, aynı zamanda Hırvatistan Cumhuriyeti’ndeki yeşil projelerin belkemiğini oluşturduğunu belirtti. Krpan, ihalenin gerçekleştirildiği zor koşullara da değindi.

Krpan şöyle konuştu: “Tüm araştırma alanları için teklifler aldık ve yatırımcıların yanı sıra yerel halkın ilgisini çektik. Bu özellikle önemlidir, çünkü ihale, salgının getirdiği belirsizlik nedeniyle tüm büyük şirketlerin araştırma projelerini durdurduğu bir dönemde yapıldı. Bu lokasyonlarda başarılı jeotermal projelerin geliştirileceğine inanıyorum. Yeterli yerel bilgi ve deneyime sahibiz, aynı zamanda ekonominin ve yerel topluluğun en çok yararlanabileceği yenilenebilir kaynaklara yönlendirmemiz gereken doğal potansiyellere sahibiz”.

Sadece bu projelerdeki araştırma çalışmalarının değerinin yaklaşık 152 milyon HRK (yaklaşık 28 milyon $) olacağı tahminini vurgulamakta fayda var.

Kaynak: ThinkGeoEnergy