Haberler

Hırvatistan’ın Vukovar-Srijem kentinde jeotermal ısı ve enerji projesi planlandı

Vukovar-Srijem, Hırvatistan'da önerilen jeotermal projenin ilk çizimleri (kaynak: Geotermalni izvori)
Cannur Bozkurt 18 May 2020

Hırvatistan'ın Vukovar-Srijem kentindeki jeotermal ısı ve enerji projesi, bölgedeki jeotermal potansiyel üzerine olumlu bir çalışmaya dayanan daha büyük ölçekli ekonomik kalkınma planlarının bir parçası olarak planlandı.

Yerel olarak bildirildiği üzere, Hırvatistan’daki Vukovar-Srijem ilçesi, kaliteli yatırımlar ve yenilenebilir enerji gelişimi ile enerji bağımsızlığını hedeflemekte. Bu strateji ile bölgedeki kalkınma ve ekonomik ilerleme öngörüsü ile, yatırımcıları cezbetmekte, yeni işler yaratmakta ve yaşam standartlarını yükseltmektedir. En önemli yenilenebilir enerji kaynaklarından biri, Babina Greda’da bulunan jeotermal potansiyeldir. Bu köydeki jeotermal kaynak INA tarafından 1980’lerin ortalarında petrol arayışı sürecinde bulunmuştu.

Vali Bozo Galiç konuya ilişkin; “Vukovar-Srijem İlçesinde jeotermal potansiyelin araştırılması ve kullanılması”, İlçe ve Babina Greda Belediyesi’nin stratejik bir projesidir ve asıl amaç, belirtilen jeotermal potansiyeli sürdürülebilir ekonomik kalkınma işlevine yönelik değerlendirmektir.” açıklamasında bulundu.

Hazine Bakanlığı, toplam 47 hektarlık bir alana sahip Krcevina Ekonomik Bölgesi’nin oluşturulması için önkoşullar oluşturan Babina Greda Belediyesi’ne 43.5 hektar devlet arazisi bağışladı. Bölgede açılan kuyulardan elde edilen jeotermal enerji, santral, işleme endüstrisi, kurutma kapasiteleri, soğuk hava deposu, sera üretimi, kaplıcalar için kullanılacak.

2013 yılında İlçe ve Belediye tarafından ortaklaşa kurulan Sasa Devic başkanlığındaki Geotermalni Izvori şirketi, toplam alanı 7,7 kilometrekarelik bir alan olan “Babina Greda 2” keşif alanındaki jeotermal kaynak arama izni aldı. Arama kuyusunun yapımı için gerekli belgelerin toplam değeri 2.130.000 HRK (kuna) (yaklaşık 300 bin ABD $) olup fonların %85’i Operasyonel Program Rekabet Edebilirliği ve Uyumundan sağlanmakta. Kalan %15 ise İlçe ve Belediye tarafından artırılacak.

Babina Greda’nın Belediye Başkanı, Josip Krnic, bunun büyük cömertlik ve yüksek enerji kalitesinin muazzam bir doğal zenginliği olduğuna dikkat çekti.

Çok sayıda fırsat ve çok ihtiyaç duyulan yeni işler yaratacak yatırım çekmek için paha biçilmez bir potansiyeldir. İlçe, aynı zamanda daha geniş bölge olan Babina Greda’nın sosyo-ekonomik gelişimine katkı sağlarken, hedefin, enerjinin kendi kendine sürdürülebilir olmasını sağlamak olduğu belirtildi. Sondajın planlandığı gibi önümüzdeki yıl başlamasını bekleniyor.

Balkan Yeşil Enerji Haberleri tarafından servis edilen başka bir habere göre, bir araştırma yaklaşık 2.600 metre derinlikte 125 santigrat derece sıcaklığa ulaşılabilineceğini, bunun da tahmini olarak 27 MW ısıtma ve 1 MW enerji üretimi potansiyeline sahip olduğunu belirtti. 3.800 metre derinlikteki sıcaklıkların 170 santigrat derece olduğu tahmin edilmekte, bu da enerji üretim kapasitesinde 15-20 MW ile ısı ve enerji üretiminin geliştirilmesine yol açabilir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy