Haberler

Hollanda, 2020 jeotermal kullanımında yıllık % 10 büyüme bildirdi

Jeotermal üretim 2020 infografik (kaynak: Geothermie Nederland)
Merve Uytun 9 Nis 2021

Hollanda jeotermal derneği Geothermie Nederlands tarafından bildirildiği üzere, jeotermal enerji kullanımı 2020'de 2019'a kıyasla yüzde 10 arttı.

Jeotermal enerji ile ısı üretimi, Geothermie Nederland tarafından bildirildiği üzere 2020 yılında bir önceki yıla göre % 10 arttı.

2020 yılında Hollanda’da jeotermal enerji uygulaması 176 milyon metreküp doğalgaz tasarrufu sağlamıştır. 6.2 PJ (PetaJoule) ısısı 2020 yılında üretilmiştir. Bu, 117.500 evde doğal gaz kullanımına ve CO2 emisyonlarında 333.000 ton düşüşe eşittir.

Jeotermal enerjide potansiyel muazzam: boru hattında 40 proje

Jeotermal enerji şu anda çoğunlukla seracılıkta kullanılmaktadır. Evlerin ve sanayinin ısıtılması için sürdürülebilir bir enerji kaynağı olarak jeotermal enerjiye büyük ilgi var. Burada politikanın uygun teşvikler, etkin bir lisanslama sistemi ile daha uyumlu olması ve ısı ağlarının kullanılabilir hale gelmesi önemlidir. 2021’de 3 yeni dublör üretime girecek. Başlangıç ​​bloklarında da yaklaşık 40 proje var. Bu projelerin önümüzdeki beş yıl içinde de hayata geçirilmesi enerji geçişi açısından elzemdir

Uygun teşvikler gerekli

Yapılı çevrede ısı geçişi için jeotermal enerjiden çok şey bekleniyor. Sera bahçeciliğinde ve yapılı çevrede iyileştirmeyi başarılı kılmak için jeotermal sektörü, formatörden koalisyon anlaşmasına yalnızca jeotermal enerji için değil, özellikle ısı geçişi ve İklim Anlaşması için gerekli olan üç eylemi dahil etmesini istiyor:

  • Özellikle sürdürülebilir ısı ve ısı ağlarının kullanımına odaklanan bir teşvik planı oluşturun.
  • Hazır olan ilk 20 proje grubu için şimdi bir hızlandırma programı başlatın. Bunlar, özellikle yapılı çevreye yükseltme ile bir başlangıç ​​yapmak için gereklidir.
  • Enerji geçişi için vergi teşvik sistemini, özellikle Sürdürülebilir Enerji Depolama’yı (ODE) gözden geçirin. Uygulamada, ODE, sürdürülebilir ısı için daha yüksek fiyatlara yol açar ve enerji geçişini engelleyen istenmeyen yan etkilere sahiptir.

Geothermie Nederland’ın üretim rakamları

2020 yılı üretim rakamları, jeotermal enerji şube kuruluşu olan Geothermie Nederland tarafından toplanmıştır.

Dernek hakkında daha fazla bilgi için www.allesoveraardwarmte.nl‘ye bakabilirsiniz.

Üretim rakamları için infografiği inceleyebilirsiniz.

Kaynak : ThinkGeoEnergy