Haberler

Hollanda Bergschenhoek Jeotermal Sera Projesi’nde İlk Başarılı Kuyu

picture not directly related - Westland Greenhouse, Wateringen, Netherlands (Source: Flickr/ Jeroen van Luin, Creative Commons)
Eren Günüç 22 Eki 2017

Hollanda Bergschenhoek'teki bir jeotermal projede açılan ilk kuyu, birçok şirketin sera işletmesinin ısıtılmasına yardımcı olacak sıcaklıkta su üretmeyi başarıyla gerçekleştirdi.

Hollanda Bergschenhoek’teki jeotermal ısıtma projesinin ilk kuyusu başarıyla delindi.

Sondaj, test ve hazırlama işleminden yaklaşık 50 gün sonra, ilk su Warmtebedrijf Bergschenhoek’e pompalandı. Birkaç gün içinde ne kadar su geldiğini ve ne kadar sıcak olduğunu belirlemek mümkün olacak. Ardından sondaj kuleleri re-enjeksiyon için ikinci sondaja başlayacak.

Sondaj bölgesi, Wayland grubunun bir parçası olan Hollandplant yakınlarındaki Bergschenhoek’teki Warmoeziersweg’de yer almaktadır. Wayland Energy, aynı zamanda bu grubun bir parçası olan geliştirici. Jeotermal ısı müşterisi olacak olan AgroEnergy ile yoğun bir şekilde çalışıyorlar.

Çevredeki yaklaşık 15 sera tesisinin planlanan santralden elde edilen ısıyı kullanabileceği tahmin edilmektedir. İlk şirketlerin bu yılın sonunda ısıtma sistemine bağlanabilmesi. Mümkün olan en iyi ısı kaynağına ulaşmak için bir ısı tamponu merkezileştirilmiştir.

Daha fazla bilgi için: Wayland www.wayland.nl

Kaynak: Bloemen Planten Nieuws, ThinkGeoEnergy aracılığıyla