Haberler

Hollanda – doğal gazdan jeotermale geçiş

Hollanda'da sera (kaynak: flickr / Jeroen van Luin, creative commons)
Cannur Bozkurt 4 Mar 2021

Önümüzdeki yıllarda, Hollanda hükümeti mevcut 100 civarında mahalleyi doğal gazdan arındırmak için belediyelerle birlikte çalışacak. Bunlardan biri, Wayland Energy'ye jeotermal enerji için sondaj izni verilen Pijnacker'daki Klapwijk’de gerçekleşecek.

Önümüzdeki yıllarda, Hollanda hükümeti mevcut 100 civarında mahalleyi doğal gazdan arındırmak için belediyelerle birlikte çalışacak. Bunlardan biri, Wayland Energy’ye jeotermal enerji için sondaj izni verilen Pijnacker’daki Klapwijk’de gerçekleşecek.

Pijnacker-Nootdorp’un ilgili belediyesinde enerji geçiş programı direktörü olan Rindert Groeneveld, Beeld’deki EZK dergisine, bu kararın nedenini ve nasıl gerçekleşeceğini anlattı.

Klapwijk bölgesi, sera alanından gelen jeotermal enerji yardımıyla doğalgazdan arındırılacak. Bu nasıl olacak? Wayland Energy şirketi, çeşitli alanlarda yaptığı araştırmalarından sonra, önümüzdeki yıllarda birkaç lokasyonda jeotermal enerji için sondaj yapacak.

Projeye göre yaklaşık iki kilometre derinlikte, devasa bir kule ile sondaj yapılacak. Yetmiş derece civarında bir akışkan keşfi öngörülüyor. Kaynak, öncelikle seraları ısıtmak için kullanılacak. Ancak kaynağın beklenen kapasitesi o kadar büyük ki, Klapwijk’teki 1400 eve ısı sağlamak da mümkün. Re-enjeksiyon ile üretilen su tekrar yeraltına gönderilerek yeniden ısıtılacak, böylece ısıtma için CO2-nötr bir kaynak kullanılmış olacak.

Groeneveld, neden jeotermal Tercih ettiklerini ise şöyle açıklıyor: “Güney Hollanda’da, yeraltı koşullarının uygunluğu gibi talihli bir tesadüf var. Westland’da ve kendi belediyemiz Pijnacker-Nootdorp’ta epeyce kuyu açıldı, tamamen jeotermal enerji ile çalışan iki girişimci var. Hatta bir tanesi yerde o kadar çok ısıya sahip ki yerel yüzme havuzu, bir ortaokul ve 470 kiralık ev de onunla ısınmaktadır. Ayrıca, belediye olarak kullandığımız daha geniş stratejiye de uyuyor.”

Altı alt aşamadan oluşan ve altı ila yedi yıl sürmesi öngörülen projenin en kısa zamanda başlaması bekleniyor. Bu arada, bölge halkı ile iletişim ve katılım da önemli bir rol oynuyor. Klapwijk’in aktif bir mahalle derneği var, çok ilgili ve her şey dahil, bu harika.

Ne tür zorluklarla karşılaşıyorsunuz sorusunu ise Groeneveld şöyle cevaplıyor: “Elbette proje kağıt üstünde harika görünüyor. Biz de bunun mümkün olduğunu düşünüyoruz, çünkü kısmen belediyemizde daha önce böyle projeler yapmıştık. Yani gerçek bir iç bilgi de var. Ancak, tamamen açık olmayan birkaç şey de var, örneğin yakın gelecekte yürürlüğe girecek olan Isı Yasası 2.0 hakkında. Isıya geçiş söz konusu olduğunda belediyeler, her türlü yeni yetki ve sorumluluğu içeriyor. Bunun nasıl sonuçlanacağını henüz tam olarak bilmiyoruz. Yani bu kesinlikle zor.

Sürecin başında konut sakinlerinin görüşleri çevrimiçi bir anket aracılığıyla toplanmış. Örneğin rüzgar santrallerinde olduğu gibi, insanların ortak sahip olmaları için ısı ağına katılmak isteyip istemedikleri sorulmuş. Buna coşkulu bir tepki geldi. Groeneveld, izlenecek yöntemin, tüm süreç boyunca sakinlerle çok şeffaf bir şekilde iletişim kurmak, böylece nerede durduklarını bilmelerini sağlamak olduğunu belirtiyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy