Haberler

Hollanda hükümeti jeotermal kalkınmayı daha da hızlandırmak istiyor

Jeotermal proje sahasında Huisman ekipmanı, Hollanda (kaynak: Huisman)
Cannur Bozkurt 3 Haz 2020

Hollanda Ekonomik İşler ve İklim Bakanı, ülkelerinde jeotermal kalkınmayı daha da hızlandırmak için gösterdikleri çabalar çerçevesinde, sondajların hızla yapılabilmesi için izin sürecini hızlandıracaklarını duyurdu.

Hollanda Parlamentosu’na gönderilen bir mektupta (28 Mayıs 2020) Ekonomik İşler ve İklim Bakanı Eric Wiebes, hükümetin jeotermal enerji gelişimini hızlandırma konusunda nasıl çalıştığı konusunda görüşlerini paylaştı.

Ekonomik İşler ve İklim Bakanı Eric Wiebes meclise yazdığı bir mektupta şu sözlere yer Verdi: “ 2030 yılına kadar jeotermal enerjiden 15 PJ üretim hedefi göz önüne alındığında, son yıllarda jeotermal enerji gelişimini hızlandırmak için sarf edilen çabalar sonucunda, 2019’da sektör % 51 oranında büyüdü. Şimdi gelişmeyi daha ileri taşıma zamanı.”

Daha kompakt prosedürler, daha hızlı delme

Projelerde ivmelenmeyi artmasına, güvenli biçimde, bürokraside sağlanacak kolaylıklar yardımcı olacaktır. Maden Kanununda izin sisteminin uyarlanması için çaba sarf edilmektedir.

“Önerilen değişiklikler jeotermal projeler için prosedürleri daha kompakt hale getirecek ve kısa bir test süresinden hemen sonra ekstraksiyona başlamayı mümkün kılacaktır. Bu ilk üretimden sonra kurulumun güvenli ve sorumlu bir şekilde kazanabileceği anlaşılıyorsa, takip izni başvurusu uzun vadeli üretimi kolaylaştırmak olacak” diyor Wiebes.

Kanun değiştirilene kadar bir geçiş rejimi uygulanacak. Bu çerçeve, Kasım 2019 ortasından itibaren jeotermal enerji için sondaj yapmayı planlayan ve tüm paydaşlarla paylaşılan tüm projeler için geçerli kılınacak.

Tüm üretim planları 2021’in başlarında değerlendirilecek

Şu anda Hollanda’da yaklaşık 20 jeotermal proje var. Bu projeler, jeotermal enerjiye odaklanmayan yasal bir çerçevede oluşturulmuş ve bu nedenle geçmişte üretim planları hakkında herhangi bir değerlendirmesi olmamıştır. Geçen yıl Mart ayına kadar bu projeler, Madenlerin Devlet Denetimi tarafından daha sıkı kontrolü ile birlikte bir üretim lisansı temelinde işletildi.

Mart 2019’da Wiebes, tüm projeler için bir üretim planı alma, değerlendirme ve mümkünse onay kararları verme sürecini başlattı. Tüm projelerin üretim planları Nisan 2019’dan bu yana toplandı. Wibes, 2021’in başlarında tüm projeleri ele almayı ve neredeyse tüm projeler için onay kararlarını alabilmeyi umuyor.

Yeni teknikler, farklı finansal tablo

Sektörün gelişmesiyle birlikte yeni üretim yöntemleri de ortaya çıktı. Wiebes, “finansal araçlarda” nüansları hak ettiğini söylüyor. Kategoriler SDE ++ şemasına eklendi ve örneğin, sığ jeotermal enerji için ayrı bir temel miktar belirlendi çünkü Wiebes’e göre, bu tekniğin maliyetleri daha düşük.

Kaynak: ThinkGeoEnergy