Haberler

Hollanda Maasdijk jeotermal ısıtma projesi başlıyor

Maasdijk jeotermal ısıtma projesinde inşaat (kaynak: YouTube, HVC Groep)
Merve Uytun 9 May 2022

Maasdijk, Hollanda'daki sondaj kulesinin teslimi, yakınlardaki seraları ve evleri ısıtmak için jeotermal proje için sondaj çalışmalarının başladığını gösteriyor.

Sondaj kulesinin teslim edilmesiyle birlikte, Hollanda’nın Maasdijk kentindeki jeotermal ısıtma projesi için ilk kuyunun sondajına yakında başlanması bekleniyor. Bu, önümüzdeki birkaç hafta içinde gerçekleşecek.

Maasdijk jeotermal ısıtma projesi, temel olarak 430 hektarlık seralarda bahçecilik şirketlerine sürdürülebilir ısı sağlamayı amaçlıyor. Ayrıca artık doğal gaz kullanmak istemeyen sakinlere de odaklanıyor.

Jeotermal ısı Maasdijk (Aardwarmte Maasdijk), Westland’deki sera bahçecilik şirketleri için sürdürülebilir ısıyı teşvik etmek ve gerçekleştirmek için Maasdijk ısı kooperatifi ve HVC arasında bir işbirliğidir. Son iki yıldır, jeotermal ısı bölgesinin yakınında yaşayan sakinler, olası bir jeotermal ısı projesinin geliştirilmesinde yer aldı.

Sondaj başladığında, günün her saatinde yapılacaktır. Aardwarmte Maasdijk, sürekli gürültü izleme yoluyla bunun yakındaki topluluklarda yaratacağı sıkıntıyı en aza indirmeye çalışır. Hedef derinliğe ulaşıldıktan sonra kuyu testi yapılacak ve ardından sondaj kulesi bir sonraki hedef konuma taşınacaktır.

Westland işletme müdürü Tarek Hopman, HVC Groep tarafından yüklenen bu videoda (Hollandaca) genel planı ve yaklaşımı açıklıyor:

Kaynak: ThinkGeoEnergy