Haberler

Hollanda Reijswijk’de, jeotermal ısı projeleri için benzersiz bir saha laboratuvarı açıldı

Rijswijk Sürdürülebilir Jeo-enerji Merkezi, jeotermal laboratuvar, Hollanda (kaynak: TNO)
Cannur Bozkurt 11 Mar 2020

Hollanda'da, jeotermal ısı projelerinin gerçek ölçekte test edilebildiği eşsiz bir saha laboratuvarı olan Rijswijk Sürdürülebilir Jeo-Enerji Merkezi '(RCSG) resmen açıldı. Laboratuvar, enerji geçişinde Hollanda'nın jeotermal ısı konusundaki çalışmalarını destekleyecek.

Week Rijswijk Sürdürülebilir Jeo-Enerji Merkezi RC (RCSG) 5 Mart 2020’de açıldı. RCSG, jeotermal ısı projelerinin gerçek ölçekte test edilebildiği eşsiz bir saha laboratuvarı olarak işlev görecek. 2050’de jeotermal enerjinin Hollanda’daki ısı talebinin dörtte birini karşılaması öngörülürken, jeotermalden sağlanan ısının, enerji geçişinde önemli bir rol oynayacağı düşünülüyor. RCSG, Hollanda Ekonomik İşler ve İklim Bakanlığı, Güney Hollanda Eyaleti, Rijswijk Belediyesi ve TNO tarafından bu gelişmeyi hızlandırmak için kuruldu.

RCSG, Shell’in Rijswijk’teki eski “iyi araştırma ve test merkezinde” yer almakta. Jeotermal ısı alanında faaliyet gösteren şirketler gelişmiş laboratuvarı kullanabilecekler. Yüksek basınç ve sıcaklık altında yeni sondaj tekniklerini ve malzemelerini test etmek ve denemek için tüm olanaklar mevcut. Hollanda’daki neredeyse tüm yeraltı koşulları simüle edilebiliyor. Dünya çapında RCSG ile karşılaştırılabilir sadece birkaç merkez bulunmakta.

Jeotermal ısının önemi

Jeotermal ısının ekstraksiyonu enerji geçişinde önemli bir rol oynayabilir. Jeotermal, sürdürülebilir enerji arzı içindeki önemli kaynaklardan biridir. Hollanda’da şu anda yılda 3,5 petajoule jeotermal ısı üretiliyor, ancak bu payın gelecekte artması gerekiyor. 2050 yılına kadar jeotermal enerjinin ülkedeki toplam ısı talebinin yaklaşık dörtte birini (200 PJ) karşılayacağı beklentisi var. Daha verimli sondaj söz konusu olduğunda hala yapılması gereken çok şey var. Güvenliğe sürekli dikkat edilerek, sondaj daha uygun maliyetli hale gelmeli. Kısacası, birçok teknik yeniliğe ihtiyaç duyuluyor. RCSG, bu yenilikleri yeraltı koşullarında (yüksek basınç ve yüksek sıcaklık gibi) geliştirme ve test etme imkanı sunuyor.

Uygulama

Merkez, sondajın tüm spektrumunu kapsayan 20 tesise sahip. Yeni malzeme ve tekniklerin test edilebileceği neredeyse 400 metre derinliğinde bir kuyunun üzerinde büyük bir sondaj kulesi bulunmakta. 300 ve 400 tonluk hidrolik presler, 1.000 bara kadar basınçlı kaplar ve sıvıların pompalanması ve test edilmesi için boru sistemleri var. Yeraltı koşulları, malzemelerin ve bileşenlerin yüksek basınç altında veya yüksek sıcaklıklarda kilometre derinliğinde nasıl davrandığını belirlemek için gerçekçi bir şekilde simüle edilebiliyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy