Haberler

Hollanda, Renkum’da jeotermal enerji ile 5.000 ev ısıtılacak

Concordia Yeldeğirmeni, Ede, Hollanda (kaynak: flickr / Dennis van Zuijlekom, creative commons)
Cannur Bozkurt 17 May 2020

Hollanda'nın ortasında bulunan Arnhem yakınlarındaki Renkum belediyesinde yeni bir jeotermal ısıtma tesisi planlanıyor. Tesis, yaklaşık 5.000 ev ve bir kağıt şirketine ısı temini için jeotermal enerji kullanacak.

Bir yerel yayın olan Gelderlander’in paylaştığı habere göre, Hollanda’nın ortasında Arnhem yakınlarındaki Renkum’da bir jeotermal tesis inşa edilecek. Planlanan tesis ayrıca Ede’deki akıllı yeşil ısı ağına ısı sağlayacak.

Warmtebedrijf Ede ve de Vallei’deki Aardwarmte arasındaki anlaşma gereğince tesis, 5.000 konutun daha doğal gaz kullanımını bırakmasını sağlyacak.

Şu anda 20.000 konut ve işletmenin bağlı olduğu Ede ısı ağı, geçen yıl akıllı bir ısı ağına dönüştü. Üç biyoenerji tesisinden elde edilen ısıya ek olarak Ede iletim hattı, şirketlerin atık ısı ve güneş ısısını da kullanıyor.

Uzun vadede jeotermal enerjinin de ekleneceği iletim hattı, tüm kaynaklar ve bağlantılar ile birlikte toplam yaklaşık otuz kilometre uzunluğunda, şehrin altında yer alıyor.

Heat Company sözcüsü amaçlarının, biyokütlenin yalnızca en yoğun talebin olduğu kış döneminde ve sürdürülebilirlik adına bir yedek yakıt olarak kullanılması olduğunu belirtti.

De Vallei’deki Aardwarmte (Vadideki Jeotermal Enerji), ultra derin jeotermal enerjinin ekstraksiyonu için Renkum’da yer arıyor. Projeye katılanlardan biri olan Renkum’daki kağıt fabrikası Smurfit Kappa Parenco, jeotermal enerji üretimi konusuna yıllardır olumlu yaklaşmaktaydı. Şirket daha sürdürülebilir olmak ve doğal gazsız kağıt üretmek istiyor. Jeotermal enerji sayesinde fabrika buhar üretimini tamamen sürdürülebilir hale getirebilecek.

Hollanda yeraltı yüzeyinin jeotermal enerji üretmeye uygun olup olmadığını öğrenmek için çeşitli bölgelerde testler yapılmaktadır. Renkums Beekdal böyle bir araştırma alanıdır.

Energie Beheer Nederland (EBN) ve TNO, Ekonomik İşler ve İklim Bakanlığı tarafından finanse edilen bölgenin Wageningen ve Renkumse taraflarında araştırmalar yaptı. Renkum alanındaki araştırmalar tamamlandı. SCAN’dan Elita Cordova sonuçların yaz sonunda netleşeceğini belirtti.

Hem Wageningen hem de Renkum belediyeleri daha önce Renkum’daki güç istasyonuna bağlanmak istediklerini belirttiler. Isı şirketi Ede de bunu yapıyor. Bölgesel ısı şebekesinden gelen jeotermal enerji sonunda Edese ısı şebekesine dahil edilecek.

Kaynak: ThinkGeoEnergy