Haberler

Hollanda Rijswijk’de, jeotermal sondaj teknolojisi üzerine bir çalışma

Rijswijk Sürdürülebilir Jeo-enerji Merkezi, jeotermal laboratuvar, Hollanda (kaynak: TNO)
Cannur Bozkurt 6 Kas 2020

Eski bir Shell sondaj laboratuvarına dayanan Hollanda'nın Rijswijk Sürdürülebilir Jeo-Enerji Merkezi, TNO liderliğinde, jeotermal projelerde daha ekonomik sondaj yapmaya yardımcı olabilecek teknolojiyi ilerletmek için çalışmalar yapıyor.

Shell, Hollanda’nın Rijswijk kentinde uzun bir süre sondaj teknolojisini araştırdı, ancak TNO yerel laboratuvarı devraldı ve şehirde Sürdürülebilir Jeo-enerji Merkezi’ni kurdu. Program yöneticisi Frank van Bergen, De Ingenieur’da yayınlanan yeni bir yazıda Merkez hakkında bilgi verdi. Paylaşımın özetini aşağıda bulabilirsiniz.

Sembolik bir yer. Shell’in 2017 yılına kadar burada sondaj teknolojisi merkezi vardı. Shell ayrıldığında cihazlar durdu, ancak kullanımları ve araştırma programları hakkındaki tüm bilgiler tek seferde kayboldu. Şimdi jeotermal enerji ve yer altı ısı depolaması alanında bir proje portföyü oluşturuyoruz. Aletleri tekrar çalıştırdık ve enerji geçişi için kullanıyoruz.

Petrol ve gaz çıkarma için, genellikle dört veya beş kilometre derinliğe kadar sondaj yapmak gerekir. Burada başaramayacağız ama gerçeğe yakın deneyler yapabileceğimiz kontrollü bir ortam sunan dört yüz metre derinliğinde bir kuyumuz var. Sensörler derinlerde nasıl çalışır? Tüpler nasıl davranır? Kapaklar amaçlandığı gibi çalışıyor mu? Bu sorulara yanıt bulabiliriz.

Jeotermal

Shell burada hem kuyuların sondajı hem de tamamlanması konusunda yıllarca araştırma yapmıştır. İkincisi, kuyuya çelik bir boru yerleştirmek anlamına gelir ve bu daha sonra tüm üretim süresi boyunca yerinde kalır. Bu bilgi petrol ve gaz çıkarımı için değil, aynı zamanda jeotermal enerji için de vazgeçilmezdir: Yerden sıcak su çıkarmak için bir kuyu ve çıkan sıcak suyu enjekte etmek için ikinci bir kuyu olmalıdır. Burada, jeotermal sondaj için petrol ve gaz için geliştirilmiş teknolojileri uygun şekilde optimize edebiliriz.

Deneysel araştırma

“Yeraltı ısı depolamasında, yere koyduğunuzla aynı miktarda ısıyı yerden çıkarmak önemlidir. Elbette bu asla tam olarak çalışmaz, ancak ısı kaybı nasıl sınırlandırılabilir? Yol boyunca ne kadar fazla ısı kaybedilirse, yer altı depolaması o kadar az karlı olur. Rijswijk’te deneysel araştırmalar yapabiliriz: Ne kadar sıcak su enjekte etmeliyiz, en iyi nerede ve ne zaman yapılabilir?

Ek olarak, sondaj tekniklerini veya kuyuları kapatmanın yeni yollarını test ediyoruz. Tam bir sondaj tesisini ve uzman ekipmanlarla dolu bir fabrika devraldık, ancak bununla ne yapabileceğimizi anlamamız biraz zaman aldı. Şimdi kendi araştırma programımızı oluşturuyoruz.

Jeotermal enerjinin, geleceğin sürdürülebilir enerji kaynağı olup olmayacağını söylemeye cesaret edemiyorum. Jeotermal enerjinin, güvenilir ve uygun fiyatlı olması gereken sürdürülebilir bir enerji sisteminin bileşenlerinden biri olacağı doğrudur. Bir yıllık ön çalışmadan sonra, resmi açılış Mart ayında burada gerçekleşti. Şimdi birkaç aydır faaliyetteyiz ve ilk soruşturmalar sürüyor.

Geçiş sürecini hızlandırmak için sonuçları toplumla paylaşıyoruz. Bu konuda da Shell’den ayrılıyoruz. Bu şirket esas olarak kendi faaliyetlerini desteklemek için araştırma yaptı.

Kaynak: ThinkGeoEnergy