Haberler

Hollanda, Rijswijk’te jeotermal eğitim merkezi açıldı

Energy Cave, Rijswijk, Hollanda (kaynak: Rijswijk Belediyesi)
Merve Uytun 15 Haz 2022

Hollanda, Rijswijk'te yeni açılan Energy Cave, jeotermal enerji için eğitim programlarının işbirliği ve geliştirilmesi için bir merkez görevi görecek.

Hollanda’nın enerji geçişine yönelik çağrı girişiminin bir parçası olarak, Rijswijk, Kessler Park’taki At the Park’ta “Energy Cave” jeotermal merkezi açıldı. Bu, jeotermal enerji ile ilgili her konuda işbirliği yapmak için iş, eğitim ve kamu sektörlerinden gelen ortakların ortak bir projesidir.

Energy Cave’i kurmanın temel amaçlarından biri, jeotermal projeler için teknik olarak eğitilmiş personel eksikliğini gidermektir. Merkez, eğitim sektöründen ortaklarla birlikte uygun eğitim programları geliştirme fırsatları sunar. Bunlara ROC Mondriaan, IWNL, Rijswijk Lyceum & Van Vredenburch College, Darl Edcuation ve TU Delft’in Energy Switch’i dahildir.

Eneco, TNO, Lahey Belediyesi, Energie Beheer Nederland (EBN), Uluslararası Jeotermal Birliği (IGA), Shell ve Geothermie NL gibi endüstri, hükümet ve araştırma ortakları da bu eğitim programlarının geliştirilmesinde aktif olarak yer almaktadır.

ROC Mondriaan’dan Ruud van Diemen, “Bu işbirliği, eğitimin iş dünyası ve ortaklarla birlikte yeni beceri ve teknikleri eğitime dahil etmesine ve bu inovasyonla enerji geçişi için ‘geleceğin teknisyenini’ yetiştirmesine olanak tanıyor” dedi.

Lahey Ticaret Ajansı’ndan Philip Mulder de bu işbirliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. “Zamanla, jeotermal sektöründeki yabancı şirketleri bölgeye getirmeyi ve onları ‘sondaj kuyusu araştırma ve test merkezi’ ile Energy Cave ve RCSG gibi girişimlere bağlamayı umuyoruz. Ortaklar, enerji geçişinin bir parçası olarak jeotermal enerjiye benzersiz bir odaklanma nedeniyle Enerji Merkezi’ne katılıyor.” dedi Mulder.

“Bu bölge, jeotermal enerji alanındaki yenilikleri ile etkili şirketleri birbirine bağlamak için tüm kartları elinde tutuyor. Energy Cave, toprak ve toprak altı yenilikleri açısından neler olup bittiğini görünür kılıyor. Tesisle ilgili en güzel şey, sakinler, şirketler ve eğitim için uygun olmasıdır.” Lahey Belediyesi’nden Martin Hulsebosch’u anlattı.

Bu ağdaki ortaklar topluca “İstekliler Koalisyonu” olarak adlandırılır. Enerji Merkezi’nde Geothermie NL, Shell, TNO ve diğer bölgesel idari danışmanlar gibi harici taraflarla birkaç haftalık toplantılar düzenlenmektedir. Jeotermal enerji ve enerji geçişinin mevcut zorluklarını ele almak için işbirliği yapmak isteyenlerin [email protected] adresinden Energy Cave ile iletişime geçmeleri teşvik edilir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy