Haberler

Hollanda’da jeotermal Ar-Ge’yi teşvik edecek eski petrol sondajı araştırma laboratuvarı

Rijswijk Sürdürülebilir Jeo-enerji Merkezi, jeotermal laboratuvar, Hollanda (kaynak: TNO)
Cannur Bozkurt 19 Şub 2021

Hollanda'nın Rijswijk kentinde gelişmiş bir jeotermal laboratuvarın taahhüt ettiği çalışmalar, jeotermal sektöründeki şirketleri desteklemek için yenilendi.

Delft, Hollanda’da bulunan ‘Sürdürülebilir Jeo-Enerji için Rijswijk Merkezi’nin (RCSG) kurucuları, merkezin önemini vurgulayarak taahhüt ettikleri çalışmalarını yenilediler. Zamanında Shell tarafından inşa edilmiş laboratuar, bilgi ortakları TNO, TU Delft, Utrecht Üniversitesi ve EBN’yi içeren bir konsorsiyuma devredilmiştir. Hükümet, Ekonomi Bakanlığı, Güney Hollanda eyaleti ve Rijswijk belediyesi de konsorsiyum içerisinde yer almaktadır.

RCSG jeotermal inovasyon laboratuvarının yaklaşık 400 metrelik araştırma kuyusunun üzerinde sondaj kurulumu da mevcuttur.

Yeni çerçeve taahhüdün 2024 yılına kadar yenilenmesi için sözleşmeler yakın zamanda imzalandı. Bu, bu eşsiz saha laboratuvarının jeotermal enerjinin gelişimini hızlandırmaya önemli bir katkı yapmaya devam edebileceği anlamına geliyor. Enerji dönüşümünün bir parçası olarak sürdürülebilir bir enerji arzının geleceği, büyük ölçüde Hollanda yeraltının değerine ve bilgisine dayanmaktadır. Örneğin, jeotermal enerji projeleri Rijswijk’te tam ölçekte test edilebilir.

Jeotermal enerjinin önemi

Jeotermal enerji, enerji geçişinde önemli bir rol oynayabilir. Evlerin ve binaların sürdürülebilir bir şekilde ısıtılabileceği sürdürülebilir bir ısı kaynağıdır. Jeotermal enerjinin 2050 yılına kadar Hollanda ısı talebinin dörtte birini karşılaması beklenmektedir. Jeotermal enerjinin gelişimini hızlandırmak için, Ekonomi ve İklim Bakanlığı, Hollanda Enerji Yönetimi, Güney Hollanda Eyaleti, Rijswijk Belediyesi ve TNO, biraraya gelerek oluşturdukları konsorsiyum ile RCSG’yi kurdular.

RCSG resmi olarak 5 Mart 2020’de açıldı ve jeotermal enerji alanında faaliyet gösteren şirketlere gelişmiş laboratuvarı kullanma fırsatı sunuyor. Merkez, yeraltı sondajının tüm yelpazesini kapsayan 20 tesise sahiptir. Tüm tesisler, yeni sondaj tekniklerini ve malzemelerini yüksek basınç ve sıcaklık altında test etmek ve denemek için kullanılabilir, bu da Hollanda yeraltındakilerle karşılaştırılabilir. Hollanda’daki neredeyse tüm yer altı koşulları burada simüle edilebilir.

Dünya çapında sadece birkaç karşılaştırılabilir merkez bulunmaktadır. RCSG, şirketlere, bu tür araştırmalara dahil olan yüksek yatırımlar nedeniyle, aksi takdirde kullanamayacakları veya zorlukla karşılaşacakları modern tesislere erişim sağlar. Taahhüdün genişletilmesi, merkezin daha da büyümesini ve yeni delme teknikleri ve malzemeleri ile deney yapmak isteyen şirketlere kolaylık sağlıyor. RCSG, şirketlerin ve bilgi kurumlarının yeni teknolojinin geliştirilmesi yoluyla yakın işbirliği içinde sürdürülebilir bir enerji sistemine geçişte büyük adımlar atmasını mümkün kılıyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy